10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

The Doors i Beats of Freedom na kinie letnim!

Zapraszamy na kolejne "Letnie kino".

7 sierpnia 2010 r.


w amfiteatrze na Zniesieniu czeka Was prawdziwie smakowita filmowo-muzyczna uczta:


Beats Of Freedom - Zew wolności
The Doors

Początek seansu o godzinie 21.30. Wstęp wolny!

Uwaga! O godzinach 20.30, 20.50 i 21.10 z ul. Jagiellońskiej odjadą autobusy linii specjalnej MZK na Zniesienie. Autobusy będą zatrzymywać się na przystankach MZK. Powrót po zakończeniu seansów. Cena biletu – 2 zł, (u kierowcy 2,40). Bilety miesięczne, ulgowe i bezpłatne nie będą honorowane.

Ilość miejsc parkingowych na Zniesieniu jest niewielka, więc zachęcamy do korzystania z autobusów MZK.

"The Doors"
Biografia legendarnego lidera zespołu "The Doors" w reżyserii Olivera Stone"a. James Douglas Morrison znany jako Jim Morrison był poetą, tekściarzem i wokalistą rockowym, który wywarł wpływ na całe pokolenie młodzieży lat 60. i 70. Jego życie toczyło się w myśl hasła "żyj szybko - umieraj młodo". Jak żył tak i umarł przedwcześnie i nagle... Jego śmierć, jak w wypadku wielu wybitnych postaci do dziś jest owiana aurą tajemnicy, domysłów i przypuszczeń... Rewelacyjna rola Vala Kilmera i niezapomniana ścieżka dźwiękowa.

Dodam tylko, że w związku z rychłym wygaśnięciem praw do publicznego odtwarzania tego filmu - jest to ostatnia okazja, by go obejrzeć w tak sympatycznych, plenerowych warunkach.

 

"Beats of Freedom - Zew wolności"
to niezwykły dokument zrealizowany przez Wojciecha Słotę i Leszka Gnoińskiego, w którym weterani polskiej sceny rockowej opowiadają o epoce lat 80.

Narratorem filmu jest angielski dziennikach Chris Salewicz. To on przeprowadza rozmowy z muzykami wspominającymi problemy z cenzurą, i kłopoty z występami, i inwigilację agentów SB, którzy usiłowali „rozpracować” rodzimą scenę rockową. A ta budziła spory niepokój władz, artyści propagowali bowiem wartości wówczas niepożądane – wolność i niezależność.

O czasach buntu i tworzenia muzyki, która stała się częścią historii opowiadają m.in. Kora Jackowska, Krzysztofa Skiba, Kazik Staszewski, Tomasz Lipiński, Lech Janerka, Krzysztof "Grabaż" Grabowski. Mentalnie związani z muzyczną ideologią dziennikarze i eksperci - Piotr Nagłowski, Mirek Makowski, Kamil Sipowicz, Jerzy Owsiak, Wojtek Waglewski, Walter Chełstowski, Andrzej Mogielnicki, Marek Niedźwiecki, Zbigniew Hołdys, Tomasz Toborek, Arkadiusz Rybicki i Piotr Niemczyk.

Film wzbogacają fragmenty nagrań pochodzące z Instytutu Pamięci Narodowej, Wytwórni Filmowej "Czołówka", Filmoteki Narodowej, archiwalia pochodzące z filmów „Koncert” Michała Tarkowskiego (1982) i „Fala” Piotra Łazarkiewicza (1986), a także z archiwów prywatnych, przedstawiające fragmenty koncertów (np. z Festiwalu w Jarocinie) i wiele innych zdjęć, przede wszystkim z lat 80. (np. fragmenty happeningów Pomarańczowej Alternatywy).

Kluczową rolę pełnią również migawki koncertowe zespołów: Dezertera, Kryzysu, Tiltu, Brygady Kryzys, Izraela, Kultu, T.Love, Aya RL, Siekiery, Maanamu, usłyszymy też utwory TSA i Turbo.

"Beats of Freedom" poprzez prostotę wypowiedzi weteranów polskiej muzyki, bezpretensjonalny ton ekspertów, sprawia, że istota ideowa trafia do zróżnicowanych wiekowo odbiorców. Nieobecność polityków, kleru, czy innych organów osądzających, toruje drogę młodemu społeczeństwu, które, jak wspomniano w filmie, żyło pomiędzy reżimem komunistycznej władzy a konserwatywnym katolicyzmem.

Twórcom udało się zaprezentować nie tylko chronologiczną kronikę polskiego rocka, ale również klimat tamtych czasów; brak wyraźnego celu zagubionych młodych, absurdy komunistycznej cenzury i polityki, bezsilność przeradzającą się w sceniczny gniew. Wreszcie trudne początki walki o wolność osobistą, znalezienie enklawy myśli i uczuć, gdzie rozwijałby się buntowniczy duch młodego pokolenia. Osoba narratora, człowieka z zewnątrz, emocjonalnie zdystansowanego do opisywanych wydarzeń, służy i za komentatora, i badacza, nadając całości nieco edukacyjnego charakteru, aby pomóc zrozumieć młodszym pokoleniom fenomen ekspansji polskiego rocka.


JPGKino letnie - 7 siepnia 2010 (435,83KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 22-07-2010 11:38
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:13