12.3 °C
×

Sukcesy przemyskich lekkoatletów na arenach ogólnopolskich

Bardzo dobre wyniki lekkoatletów UKS "TEMPO 5 POSiR" przekładają się na sukcesy lekkiej atletyki szkolnej. Szkołami, które w największym stopniu promują tę dyscyplinę sportu w Przemyślu, są Szkoła Podstawowa Nr 4 i Gimnazjum Nr 5 a uczniowie tych placówek tworzą w zdecydowanej większości kadrę zawodników przemyskiego Tempa 5. Ich wyniki sprawiają, że obie szkoły dominują w województwie podkarpackim i osiągają bardzo dobre wyniki we współzawodnictwie ogólnopolskim. Chłopcy z "czwórki" w kwietniu z wielką przewagą nad konkurentami wygrali finał wojewódzki w sztafecie przełajowej 10x800m a dziewczęta tej szkoły zdobyły srebrne medale.
Na rozegranych w maju Mistrzostwach Woj. w sztafecie szwedzkiej /100m+200m+300m+400m/ chłopcy ponownie okazali się zwycięzcami, a w sztafecie 4x100m zajęli drugie miejsce. Obie drużyny awansowały do finału krajowego, który odbył się w Łodzi 10 czerwca. Wśród najlepszych w kraju sztafeta szwedzka w składzie Miciak Filip, Tong The Kewin, Kukurski Piotr, Hamielec Marcin zajęła doskonałe drugie miejsce i zdobyła srebrne medale oraz nagrody rzeczowe.
Jak burza z bardzo dobrym wynikiem przeszli chłopcy z "czwórki" eliminacje miejskie oraz wojewódzkie /złote medale/ w tradycyjnym czwórboju lekkoatletycznym i jako jedni z faworytów jechali w czerwcu na finał krajowy do Leszna. Nie zawiedli, ulegając tylko po bardzo zaciętej walce konkurentom z SP 4 z Piły i zajmując drugie miejsce w kraju co jest najlepszym osiągnięciem zespołu z województwa podkarpackiego w historii tej dyscypliny. Autorami tego sukcesu na różnych szczeblach rywalizacji byli: Hamielec Marcin, Kukurski Piotr, Tong The Kewin, Reszka Jakub, Lenius Marek, Chu Tien Grzegorz, Tryksza Karol a do w/wymienionych imprez przygotowywał chłopców Sugier Krzysztof.
Również gimnazjaliści z "piątki" mogą poszczycić się wieloma sukcesami na stadionach lekkoatletycznych. Dziewczęta z Gim Nr 5 w sztafecie przełajowej 10x800m zdobyły w mistrzostwach woj. złote medale. Podczas festiwalu wojewódzkiego sztafet w Rzeszowie reprezentantki "piątki" w składzie Kordys Katarzyna, Fornal Ewa, Hawro Kamila, Wyka Weronika pokonały wszystkie konkurentki w sztafecie szwedzkiej a chłopcy w składzie Kania Grzegorz, Poleski Rafał, Podhalicz Lech, Błażkowski Damian nie mieli sobie równych w sztafecie 4x100m.Obie sztafety reprezentowały województwo na finale krajowym w Łodzi na którym dziewczęta zajęły wysokie V miejsce o ułamki sekund przegrywając brązowe medale a chłopcy legitymujący się jednym z najlepszych czasów w eliminacjach, biegnąc na pierwszej pozycji przekroczyli minimalnie strefę zmian.
Tradycyjnie już ekipy chłopców i dziewcząt nadawały ton zmaganiom najlepszych drużyn województwa w lekkoatletycznej lidze gimnazjalnej. Dziewczęta wśród których najlepsze wyniki uzyskały: Wyka Weronika na 600m /1,38,02m/, Hawro Kamila na 300m /43,99s rek. życ./, Fornal Ewa na 100m /13,17s/, sztafeta 4x100m /52,41s/ zajęły drugie miejsce.
Świetnie spisali się chłopcy , którzy wygrali rywalizację drużynową z najlepszym wynikiem w historii województwa podkarpackiego. W ostatni weekend roku szkolnego walczyli w finale krajowym w Białymstoku. W gronie mistrzów z wszystkich województw zajęli bardzo wysokie IV miejsce nieznacznie ulegając jedynie szkołom z Aleksandrowa Łódzkiego, Krakowa i Żar, których potencjał organizacyjny zdecydowanie przewyższa możliwości przemyskiego gimnazjum. Przemyślanie uzyskali kilka wartościowych rezultatów i indywidualnych wyróżnień: I miejsce na 100m/11,44s/ Podhalicz Lech, II miejsca - w dysku /49,23m rek. życ./ Koralewicz Piotr i w skoku wzwyż/183cm wyr. rek. życ./ Sanowski Piotr, IV miejsca - na 300m /37,27 rek. życ./ Błażkowski Damian i sztafeta 4x100m /45,62s/ w składzie Kania Grzegorz, Podhalicz Lech, Poleski Rafał,Błażkowski Damian oraz pozostali autorzy sukcesu:  Bocek Artur, Cybulski Bartosz, Czerw Grzegorz, Trojanowski Rafał, Hendzel Kamil, Widyński Kamil, Podhalicz Bogusław, Gorzelnik Mateusz.Za wynikami gimnazjalistów z "piątki" stoją nauczyciele wych. fiz.: Sugier Maria i Tulej Marcin , którzy są ich szkoleniowcami klubowymi i pozostali trenerzy UKS "Tempa 5" w osobach - Wojciechowskiego Leszka, Tuleja Krzysztofa, Szkółki Roberta.

Źródło: Krzysztof Sugier

JPGSztafeta szwedzka dziewcząt z Gimnazjum Nr 5 na festiwalu sztafet w Łodzi

JPGSrebrni medaliści ogólnopolskiego festiwalu sztafet w Łodzi na zdjęciu z Ireną Szewińską