17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Poznajemy Patronów naszych ulic.

Przykładem działalności Szkoły Podstawowej Nr 15 poszerzającej wiedzę uczniowską z wielu dziedzin, jak i rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną był zaoferowany klasom IV – VI projekt edukacyjny Patronowie naszych ulic.

Pozwolił on przybliżyć sylwetki osób, których nazwiskami nazwano ulice zamieszkiwane przez naszych uczniów. Okazuje się, że w przeważającej większości są to znane i wybitne postaci mający zasługi zarówno dla Polski, jak i naszego środowiska lokalnego. Obok króla Batorego, gen. Zielińskiego czy W. Pola występują osoby blisko związane z naszym miastem. I tak można było  dowiedzieć się m. in., że Aleksander Dworski przez 20 lat piastował godność burmistrza Przemyśla, a Włodzimierz Bilan jako młody harcerz walczył o nie.

Ulice posiadają również nazwy patronów zbiorowych, czego przykładem są: Bohaterowie Getta, Ofiary Katynia, Żołnierze I Armii Wojska Polskiego.  Widzimy, że łączy je jedno wielkie wydarzenie historyczne – II wojna światowa. W obrębie szkoły są też ulice o nazwach zwyczajowych, typu: Topolowa, Sadowa oraz związane z legendami, np. Wąska, Krucza. 

Podsumowaniem projektu było spotkanie z radnym i historykiem, p. Lucjanem Facem. Wyjaśnił on, skąd się biorą nazwy poszczególnych ulic oraz zgłębił tajniki procedury nadawania imion patronów. W ożywionej dyskusji młodzież mogła również podawać swoje propozycje, przytaczając jednocześnie argumenty uzasadniające słuszność swojego wyboru. Chętnie widziano by  ulice  Ryszarda Kaczorowskiego, Romana Dmowskiego, Bolesława Krzywoustego.

W wytworzonej sytuacji w wielu przypadkach uczniowie wykazywali się ogromnym zaangażowaniem i błysnęli dużymi zasobami wiadomości.

Pan Lucjan Fac - gość spotkania, wręczył dyplomy laureatom projektu i konkursu Patronowie naszych ulic. W szkolnych „patronowych” zmaganiach brały udział klasy czwarte, piąte i szóste reprezentowane przez trzyosobowe drużyny, jak również indywidualni uczniowie. Salę dekorowała wystawa najlepszych i najoryginalniejszych prac.

Impreza ta była ważnym wydarzeniem, zarówno pod względem poznawczym, jak i edukacyjnym. Ulice, znane dotąd jedynie z tabliczek, nabrały realnego znaczenia i gdy będziemy po nich iść na nowo będą przez nas postrzegane.

Organizatorzy przedsięwzięcia wierzą, że zaowocuje ono rozbudzeniem ciekawości otaczającego nas świata oraz sprawi, że pasja zdobywania wiedzy pozwoli odkrywać radość i prawdziwy wymiar sensu życia.

Opublikował:  | Data publikacji: 16-06-2010 09:38
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 16-06-2010 09:39