27 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XV Przemyska Wiosna Poetycka w SP 15

W dniach 27 – 30 maja po raz piętnasty odbywała się w Przemyślu Wiosna Poetycka. Impreza organizowana jest  pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla i przeznaczona  dla szerokiego kręgu odbiorców, a jednym z jej elementów są spotkania poetów w szkołach.

Tradycją Szkoły Podstawowej Nr 15 jest zapraszanie pisarzy, przyjeżdżających na to „święto słowa pisanego” z różnych miast Polski.  Oprócz młodzieży o zainteresowaniach humanistycznych uczestniczą w nich również nauczyciele. W bieżącym roku gościł w naszej szkole jeden z najciekawszych polskich poetów i krytyków literackich, znakomity tłumacz – pan Jacek Gutorow. Na co dzień jest pracownikiem naukowym w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego.  Opowiadał o sobie, swojej pracy i twórczości podkreślając „wysiłek”, który towarzyszy tworzeniu. Wyjawił, że przez 20 lat napisał kilkaset wierszy i uważa, że nie jest to pokaźna ilość. Natomiast z  języka angielskiego przetłumaczył wiersze 30 poetów i jak twierdzi, jest to zajęcie bardzo intrygujące, odbierane jako ciekawe spotkanie z innym poetą.   Pan Jacek Gutorow przeprowadził też, prawie jak na studiach ze studentami, zajęcia z analizy wierszy, rozdając przygotowane wcześniej kartki z wybranymi utworami. Uczniowie musieli zastanawiać się nad znaczeniem, doborem, przyczyną użycia  niektórych słów, wyrażeń i sformułowań wprowadzonych przez poetę. Trzeba odnotować, że poradzili sobie całkiem dobrze!

Jako ciekawostkę Autor przyznał się, że nie lubi pisać w samotności, nie posiada nawet swojego pokoju. 

Spotkania z ludźmi pióra pozwalają poza tym wglądać w głąb osobowości twórcy, w tajniki jego warsztatu, „zarazić” się określonymi cechami charakteru, podjąć próbę pracy nad sobą – co stanowi już wartość wychowawczą, dla której opłaca się zabiegać o spotkania autorskie.

W imprezie dodatkowo uczestniczyli przedstawiciele organizatora Wiosny Poetyckiej, czyli Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, wykonując szereg fotografii dokumentujących spotkanie w naszej placówce. 

Całkiem inną tegoroczną atrakcją była możliwość szerokiego zaprezentowania przez uczniów napisanych przez siebie wierszy. Wysyłane one były pocztą elektroniczną  na ZAMEK, a potem wyświetlone podczas multimedialnej prezentacji „Nasze wiersze”. Z naszej szkoły swoje wiersze przekazało dziesięciu „młodych twórców”.

Opublikował:  | Data publikacji: 16-06-2010 09:36
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 16-06-2010 09:38