19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Historyczny mecz Polonia Przemyśl - Pogoń Lwów

13 czerwca 2010 r. o godzinie 14.15 (w niedzielę) odbędzie się w Przemyślu pierwszy po 84 latach przerwy mecz piłkarski pierwszych zespołów Polonii Przemyśl i reaktywowanej Pogoni Lwów. Po raz ostatni te najsłynniejsze i najbardziej utytułowane kluby Przemyśla i Lwowa spotkały się w najlepszych składach podczas meczu ligowego w walce o miejsce w Mistrzostwach Polski (ówczesnej ekstraklasie) w 1926 roku.

Warto zaznaczyć, że będzie to pierwszy mecz na pełnowymiarowym boisku rozegrany przez Pogoń Lwów w obecnych granicach Polski.

Najsłynniejszy klub przedwojennej Polski zdobywał czterokrotnie tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej, a trzykrotnie Wicemistrza Polski. Oprócz piłkarzy w Pogoni działało także wiele innych sekcji sportowych, z których wywodzili się liczni reprezentanci kraju. W 1938 roku najwyższa władza sportowa w Polsce, czyli Związek Polskich Związków Sportowych przyznał lwowskiej Pogoni tytuł „Najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce”. Niestety, już rok później, po wspólnej napaści Niemców i sowietów na Polskę, klub przestał istnieć. Po ostatecznym odebraniu Polsce Lwowa przez Związek Radziecki większość zawodników i licznych kibiców Pogoni rozproszyła się po Polsce w jej nowych granicach. I oto z wielką radością ich potomkowie oraz wszyscy sympatycy polskiego sportu przyjęli wiadomość o reaktywowaniu w sierpniu 2009 roku przez polską młodzież we Lwowie, który od 1894 roku jest kolebką polskiego futbolu, słynnej Pogoni Lwów!

JPGPlakat

Opublikował:  | Data publikacji: 08-06-2010 11:33
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:13