20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XV Przemyska Wiosna Poetycka

Już po raz piętnasty mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcie pod nazwą Przemyska Wiosna Poetycka. Ten cykl spotkań z poezją zapoczątkowany został w 1996 roku i nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Impreza ta pozwala spotkać się poetom i podyskutować o dokonaniach literackich znanych i uznanych pisarzy. Każdego roku omawiana jest twórczość innego autora. W tym roku byli to: Miron Białoszewski, Tytus Czyżewski i Jerzy Ficowski. Udział w imprezie wzięli literaci: Józef Baran, Krystyna Dąbrowska, Jerzy Janusz Fąfara, Jacek Gutorow, Krzysztof Karasek, Bogusław Kierc, Grzegorz Kociuba, Krzysztof Koehler, Ryszard Krynicki, Józef Kurylak, Krzysztof Lisowski, Jarosław Markiewicz, Andrzej Mazur, Jacek Napiórkowski, Dariusz Pado, Krystyna Rodowska, Kamil Sipowicz, Stanisław Stabro, Janusz Szuber, Bohdan Zadura, Adam Ziemianin.
Przemyska Wiosna Poetycka to przedsięwzięcie niekomercyjne, największe tego typu w Polsce, przedsięwzięcie, które ma za zadanie ukazać piękno słowa definiującego uczucia, doznania, przemyślenia. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pokazuje, że poezja to spojrzenie na to co nas otacza w inny, niezwykły, często zaskakujący sposób. Pokazuje, że poezja potokiem słów wypłukuje złotonośne złoża myśli i przenosi w złotych bryłkach sformułowań przesłanie o istocie tego, co jest naprawdę ważne.
XV Przemyska Wiosna Poetycka trwała cztery dni i zrealizowana została z wielkim rozmachem. Rozpoczęła się w czwartek 27 maja od wernisażu wystawy fotografii Jacka Szwica przedstawiającej portrety poetów biorących udział w poprzednich edycjach Wiosen.
Drugiego dnia, w piątek 28 maja o godz. 10.00 na scenie Zamku Kazimierzowskiego odbyła się sesja literacka „Współcześni polscy poeci – Miron Białoszewski, Tytus Czyżewski i Jerzy Ficowski” oraz pokaz multimedialny „Ty Poeto! Narodziny obrazu” autorstwa Grażyny Niezgody. Licznie przybyłych słuchaczy przywitała dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska, a otwarcia sesji dokonał Prezydent Przemyśla Robert Choma. Sesję prowadził Jacek Napiórkowski, a swoje przemyślenia w postaci esejów, wzbudzając duże zainteresowanie przedstawili: Józef Kurylak, Bogusław Kierc, Krystyna Dąbrowska, Krzysztof Lisowski, Jacek Gutorow, Krzysztof Karasek, Stanisław Stabro, Krystyna Rodowska, Grzegorz Kociuba, Andrzej Mazur, Miron Białoszewski, Dariusz Pado i Jerzy Janusz Fąfara. W trakcie trwania sesji równolegle odbywały się spotkania poetów z młodzieżą w przemyskich szkołach Do Szkoły Podstawowej nr 15 zawitał - po tym jak wygłosił swój esej – Jacek Gutorow, a w Gimnazjum nr 5 z młodzieżą spotkał się Krzysztof Lisowski.
Tego samego dnia rozstrzygnięto konkurs na ESEJ związany z twórczością Mirona Białoszewskiego, Tytusa Czyżewskiego lub Jerzego Ficowskiego z udziałem komisji konkursowej:
1. Józef Kurylak - poeta i eseista
2. Dr Andrzej Juszczyk - wykładowca PWSW w Przemyślu, polonista
3. Grzegorz Kociuba - poeta, krytyk, polonista
Po zapoznaniu się z dostarczonymi esejami na konkurs komisja konkursowa postanowiła nagrodzić:
I nagroda - Anna Merecik za esej "Miliony wcielone w dym. Najnowszy testament wg Jerzego Ficowskiego"
II nagroda - Anna Stepan za esej "Esej związany z twórczością Mirona Białoszewskiego"
III nagroda - Sonia Filik za esej "Czas i przemijanie w poezji Jerzego Ficowskiego"
Ponadto wyróżniono:
- Ewelinę Maksym za esej "Twórczość Mirona Białoszewskiego"
- Joannę Mazur za esej "Pożyczony tomik wierszy""
- Patrycję Szybiak za esej "Ach gdyby, gdyby piec zabrali... czyli zabawa słowem”
Komisja konkursowa stwierdziła wysoki poziom prac, który wyraża się w umiejętności analizy i interpretacji utworów Białoszewskiego, Czyżewskiego i Ficowskiego. Ponadto warto podkreślić wysoką sprawność językową oraz oczytanie autorów. Nagrodzone prace spełniają kryteria eseju, co widoczne jest w podmiotowym podejściu do literatury.
Ten dzień Wiosny zakończył się Warsztatami literackimi, które odbyły się w Klubie „Niedźwiadek”, a trwały od godz. 17.00 do 20.00.
Trzeci dzień, sobota 29 maja, rozpoczął się (12.00 – 16.00) od warsztatów poetyckich, które odbyły się w Klubie „Niedźwiadek”. Prowadził je Andrzej Mazur. Tego samego dnia i również w tym samym miejscu o godz. 18.00 odbył się recital Leszka Długosza „Po co ja to wszystko” (wiersze i piosenki). Artysta jak zwykle wzruszał nastrojem i artyzmem.
Ostatni, czwarty dzień XV Przemyskiej Wiosny Poetyckiej miał się odbyć na schodach w Rynku, jednak kapryśna pogoda wygrała i wszystko przeniesione zostało na Zamek Kazimierzowski. Na zamkowej scenie jako pierwsi wystąpili najmłodsi wykonawcy. Po raz pierwszy w historii tej imprezy wiersze recytowały dzieci. Byli to wychowankowie Przedszkola Nr 13 w Przemyślu, a ich występ zatytułowany był „Brzechwa autorem, wiersze z humorem”. Dziecięce recytacje przeplatane były piosenkami w wykonaniu wokalistek z Klubu Garnizonowego w Przemyślu. W tym samym czasie, w zamkowym foyer odbywały się zabawy literacko-plastyczne dla dzieci prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Kultury „KLANZA” pn. „Poszukiwanie poetyckiej wiosny”. Kolejnym wykonawcą tego pełnego wrażeń dnia na Zamku Kazimierzowskim był wokalista, wykonawca piosenki autorskiej, literat, autor tekstów Bogusław Nowicki. Artysta zaprezentował program muzyczny „OPTYMIZMU GRAM”. Na Sali widowiskowe podczas tych występów znajdowały się osoby głuche. Specjalnie dla nich (kolejna nowość tej edycji Wiosny Poetyckiej) teksty na język migowy tłumaczyła Teresa Burdziak, która kilka dni wcześniej razem z Małgorzatą Lulą prowadziła warsztaty poetyckie dla osób głuchych.
Po występie Bogusława Nowickiego nadszedł czas na wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie na ESEJ. Poza upominkami, które dostali wszyscy, zwycięzca otrzymał nagrodę w postaci opublikowania zwycięskiego eseju na łamach miesięcznika NASZ PRZEMYŚL.
Ostatnim akcentem Przemyskiej Wiosny Poetyckiej – jak zwykle – była „Noc Poetów”. Swoje wiersze zaprezentowali wszyscy poeci, którzy uświetnili swoją obecnością XV edycję tej jedynej w swoim rodzaju imprezy.
Jak większość imprez, tak i ta nie odbyłaby się zapewne bez wsparcia finansowego. Dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorowi, którym była firma TESCO, mogliśmy po raz kolejny przeżyć wiele uniesień duchowych.

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (184,91KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (152,06KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (184,91KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (152,06KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (154,71KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (193,40KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (108,42KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (169,50KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (175,54KB)

JPGXV Przemyska Wiosna Poetycka (121,41KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 02-06-2010 15:59
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11