24 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z wydarzeń kulturalnych PCKiN

27 maja 2010 r. - Kabaret Literacki - Warszawska Scena Bardów


Kabaret Literacki - Warszawska Scena Bardów to „instytucja”, która powoduje zadumę, wzrusza i bawi do łez, a robi to na najwyższym poziomie. Artyści tworzący Kabaret Literacki - Warszawska Scena Bardów należą do krajowej czołówki satyryków oraz piosenkarzy literackich. Skład tej elitarnej grupy artystów jest dość szeroki i w związku z tym na poszczególne występy „wystawiane są różne składy”. W Przemyślu, w czwartek 27 maja br. zaprezentowali się: Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Krzysztof Daukszewicz, Andrzej Garczarek, Stanisław Klawe i Jerzy Mamcarz. Scenariusz - Jerzy Mamcarz, prowadzenie - Stanisław Klawe i Jerzy Mamcarz. Przez ponad dwie godziny pokazywali polską rzeczywistość odbitą w zwierciadle literacko-satyrycznym. Same tuzy polskiej sceny w jednym koncercie. Prawdziwe wydarzenie.
Koncert Kabaretu Literackiego zbiegł się w czasie z 15 Przemyską Wiosną Poetycką, która rozpoczęła się właśnie 27 maja i choć nie był jej częścią składową, to świetnie wkomponował się w klimat.
Po chwilach wzruszeń płynących ze sceny, w zamkowej Galerii odbyło się spotkanie z artystami. Można było porozmawiać m.in. z zawsze „strzelającym” dowcipami Krzysztofem Daukszewiczem oraz uzyskać autografy.

28 maja 2010 r. - z cyklu „Artyści swojemu miastu”: koncert pieśni i arii operowych w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie

W piątek 28 maja byliśmy świadkami kolejnej odsłony imprezy, która cieszy się niekłamanym powodzeniem wśród mieszkańców naszego miasta. „Artyści swojemu miastu” to cykl spotkań z artystami pochodzącymi z Przemyśla, a którzy rozsławiają dobre imię tego grodu poza jego granicami. Pomysłodawcą i realizatorem całości jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Tym razem na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpiły dwie młode sopranistki, studentki Akademii Muzycznej w Krakowie: Katarzyna Gierla i Katarzyna Guran. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni arie operowe. Choć artystki jeszcze młode, to wykonania jak najbardziej już dojrzałe.
Naszym krajankom towarzyszyli akompaniując na fortepianie: Joanna Witek i Kamil Serefko.

31 maja 2010 r. - inauguracja IX Ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”

Przemyśl znajduje się w ścisłej czołówce miast, które są najbardziej zaangażowane w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Ubiegłoroczny VIII finał kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” odbył się 8 marca br. w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Stamtąd do Przemyśla „przyjechały” dwie najwyższe nagrody Fundacji – Statuetki „Cała Polska czyta dzieciom”. W imieniu Prezydenta Przemyśla oraz swoim własnym odebrała je Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska. Dyplomy Specjalne Fundacji za zasługi w propagowaniu idei czytania dzieciom oraz ogromny wkład w organizację Centralnej Inauguracji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Przemyślu otrzymały: Barbara Drwal-Demkiewicz Koordynator Wojewódzki akcji i Katarzyna Bednarz-Soja Przemyska Biblioteka Publiczna. Do naszego miasta trafiły również medale pamiątkowe dla Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, Przemyskiej Biblioteki Publicznej i Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu. Odebrali je V-ce Dyrektor dr Małgorzata Ostrowska (ZPSM), Dyrektor Paweł Kozioł (PBP) i Dyrektor Piotr Pich (PCEN).
Inauguracja tegorocznej IX Ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom” odbyła się na Zamku Kazimierzowskim. Były dwa bloki artystyczne: o godz.. 10.00 dla przedszkolaków, a o godz. 12.00 dla uczniów szkół. Imprezę prowadziła Ewa Lis z Przemyskiej Biblioteki Publicznej, a do czytania zachęcał m.in. Prezydent Przemyśla Robert Choma. Wszystko rozpoczęło się jednak od wspólnego czytania – już tradycyjnie – „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Z tym tekstem zmierzyli się: Prezydent Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Przemyśla Dariusz Iwaneczko, Naczelnik Wydziału Edukacji w Przemyślu Piotr Idzikowski, Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska, Koordynator Wojewódzki akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Barbara Drwal-Demkiewicz, Dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej Paweł Kozioł, Prezes Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum” Krystyna Maresch-Knapek, autorka książek dla dzieci Lidia Miś oraz dyrektorzy przemyskich szkół i przedszkoli.

Tomasz Beliński - PCKiN

JPGWarszawska Scena Bardów

JPGCała Polska czyta dzieciom

JPGWarszawska Scena Bardów

JPGCała Polska czyta dzieciom

JPGWarszawska Scena Bardów

JPGCała Polska czyta dzieciom

JPG„Artyści swojemu miastu”

JPG„Artyści swojemu miastu”

Opublikował:  | Data publikacji: 02-06-2010 15:38
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11