11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Poszli, by Ojczyźnie służyć…”

„Poszli, by Ojczyźnie służyć…”
 
„… i cisza jest na wysokościach,
I dymi mgłą katyński las”.
Z. Herbert „Guziki”
 
W ramach obchodów 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej, 16 kwietnia 2010 roku w Gimnazjum nr 3 odbyła się uroczystość pod hasłem „Poszli, by Ojczyźnie służyć” upamiętniająca tragiczne losy uczestników kampanii wrześniowej z 1939roku.

Wydarzenia tamtych lat, zapisane krwią i męczeńską śmiercią na kartach historii, należą do najbardziej dramatycznych w dziejach Polski. W Katyniu, bez  procesów i wyroków, wbrew konwencji cywilizowanego świata, w bestialski sposób zamordowano polskich oficerów, duchownych , urzędników, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Ziemia zakryła ślady zbrodni, zaś kłamstwo miało ją wymazać z ludzkiej pamięci.

Uczniowie Gimnazjum nr 3 pragnąc przyczynić się do utrwalenia pamięci o bohaterskich Polakach  i złożyć hołd pamięci tym, którzy „Poszli służyć Ojczyźnie” przygotowali akademię, na której byli obecni przedstawiciele Rodzin Katyńskich – p. Zofia Rutkowska- prezes Polskiego Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, p. Maria Horniatkiewicz (córka por. Władysława Dorożańskiego zamordowanego w Kozielsku), p. Stanisław Lepszy oraz Naczelnik Wydziału Edukacji p. Piotr Idzikowski, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie gimnazjum. W trakcie akademii pojawiały się zdjęcia i dokumenty por. Władysława Dorożańskiego. Uczniowie recytowali m.in. wiersze o zbrodni katyńskiej, których nie można było przez wiele lat publikować.

Opowieść p. Zofii Rutkowskiej o Katyniu sprzed 70 lat i o tym sprzed kilku dni wywołała wśród słuchaczy ogromne zainteresowanie oraz zainspirowała uczniów do wypowiedzi. Kacper Urbanowicz opowiedział o swoim pradziadku Mieczysławie Proskurnickim zamordowanym w Katyniu .

Wymownym zwieńczeniem   uroczystości było wspólne posadzenie Dębów Pamięci - dla uhonorowania porucznika Władysława Kotowskiego, urodzonego w Przemyślu, zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940, oraz porucznika Władysława Dorożańskiego, urodzonego we Lwowie, zmarłego w 1939 roku podczas transportu do Kozielska lub zamordowanego w obozie w Kozielsku.

JPGNULL (94,09KB)

JPGNULL (202,19KB)

JPGNULL (124,58KB)

JPGNULL (142,98KB)

JPGNULL (116,64KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 27-04-2010 10:19
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 27-04-2010 10:19