8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pogoń Lwów znowu w Przemyślu!

13 czerwca 2010 r. (w niedzielę) odbędzie się w Przemyślu pierwszy po 84 latach przerwy mecz piłkarski pierwszych zespołów Polonii Przemyśl i reaktywowanej Pogoni Lwów. Po raz ostatni te najsłynniejsze i najbardziej utytułowane kluby Przemyśla i Lwowa spotkały się w najlepszych składach podczas meczu ligowego w walce o miejsce w Mistrzostwach Polski (ówczesnej ekstraklasie) w 1926 roku.

19 kwietnia b.r. na zaproszenie Polonii gościła w Przemyślu reprezentacja działaczy Pogoni Lwów. Prezesi obu klubów: Adam Lisowiec oraz Marek Horbań podpisali oficjalne porozumienie o współpracy zakładające m.in. kontynuowanie bogatej tradycji historycznej i patriotycznej obu klubów oraz prowadzenie pracy wychowawczej wśród młodych zawodników. Następnie przedstawicieli zaprzyjaźnionych klubów przyjął w siedzibie władz miasta prezydent Robert Choma. Obiecał on zaangażowanie się w pomoc lwowskiej Pogoni borykającej się u siebie z wieloma problemami (m.in. lokalowymi i finansowymi). Omówiono także organizację meczu pierwszych drużyn (Pogoń Lwów przystępuję w tym roku do oficjalnych rozgrywek III ligi ukraińskiej) w dniu 13 czerwca b.r. na stadionie Polonii przy ulicy Sanockiej. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwszy mecz na pełnowymiarowym boisku rozegrany przez Pogoń Lwów w obecnych granicach Polski. Więcej informacji na temat tego już teraz historycznego spotkania zostanie przekazanych po ustaleniu szczegółów organizacyjnych.

Najsłynniejszy klub przedwojennej Polski zdobywał czterokrotnie tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej, a trzykrotnie Wicemistrza Polski. Oprócz piłkarzy w Pogoni działało także wiele innych sekcji sportowych, z których wywodzili się liczni reprezentanci kraju. W 1938 roku najwyższa władza sportowa w Polsce, czyli Związek Polskich Związków Sportowych przyznał lwowskiej Pogoni tytuł „Najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce”. Niestety, już rok później, po wspólnej napaści Niemców i sowietów na Polskę, klub przestał istnieć. Po ostatecznym odebraniu Polsce Lwowa przez Związek Radziecki większość zawodników i licznych kibiców Pogoni rozproszyła się po Polsce w jej nowych granicach. I oto z wielką radością ich potomkowie oraz wszyscy sympatycy polskiego sportu przyjęli wiadomość o reaktywowaniu w sierpniu 2009 roku przez polską młodzież we Lwowie, który od 1894 roku jest kolebką polskiego futbolu, słynnej Pogoni Lwów!

Odradzającemu się klubowi pomógł Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz Fundacja Semper Polonia. Także przemyślanie postanowili pomóc reaktywowanej lwowskiej Pogoni. Pomysł wsparcia polskich sportowców we Lwowie poparł gorąco Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Równocześnie kontakt z działaczami Pogoni nawiązał Miejski Klub Sportowy Polonia Przemyśl.

Warto również zaznaczyć, że oprócz sekcji piłkarskiej w strukturach Pogoni Lwów działa także sekcja kolarska zajmująca się działalnością turystyczno-krajoznawczą. W związku z tym w najbliższym czasie podobne porozumienie o współpracy zostanie także zawarte przez polskich lwowian z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu, w strukturach którego działa również m.in. sekcja rowerowa Klubu Górskiego Karpaty.
Z bieżącą działalnością Pogoni Lwów można się zapoznać na stronie internetowej klubu: www.pogon.lwow.net. Powstało także Stowarzyszenie Sympatyków LKP Pogoń Lwów: www.pogonlwow.pl


Dariusz Hop

JPGInicjatorzy nawiązania współpracy pomiędzy Pogonią Lwów i Polonią Przemyśl (218,83KB)

JPGInicjatorzy nawiązania współpracy pomiędzy Pogonią Lwów i Polonią Przemyśl (218,83KB)

JPGPrezesi Pogoni Lwów Marek Horbań i Polonii Przemyśl Adam Lisowiec podpisali porozumienie o współpracy (159,44KB)

JPGPrezes Pogoni Lwów Marek Horbań z wizytą u Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy (176,21KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 16-04-2010 11:55
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:13