23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wesołych Świąt!

Szanowni Przemyślanie

Są takie wydarzenia w życiu społecznym, wobec których trudno jest przejść obojętnie lub ograniczyć się tylko do suchego zrelacjonowania ich przebiegu. Z drugiej zaś strony próba głębszej refleksji może trącić zbytnim patosem. Podejmując jednak to ryzyko, pragnę odnieść się do niedawnych wydarzeń, które miały miejsce w Przemyślu.

W dniu 18 marca Wojewódzki Szpital w Przemyślu we współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii Agaty Mróz-Olszewskiej zorganizował po raz pierwszy w naszym mieście akcję rejestracji potencjalnych dawców krwi. Z możliwości tej skorzystało 510 osób – nauczycieli, uczniów, studentów, alumnów seminarium Duchownego w Przemyślu, pracowników Urzędu Miejskiego. W opinii organizatorów ilość chętnych, przekroczyła najśmielsze oczekiwania.
Statystycznie szansa znalezienia dawcy wynosi 1:25 tys. Jednakże im więcej osób jest zarejestrowanych, tym większe są możliwości na odnalezienie tego jednego, niespokrewnionego dawcy – „genetycznego brata lub siostry”. Zadziwiające jak wiele osób, spontanicznie i z potrzeby serca, odpowiedziało na apel i zgłosiło się na wstępne badania. W takiej chwili czuję dumę, wdzięczność i satysfakcję z tak dojrzałej i odpowiedzialnej postawy.

W ostatnich dniach odebraliśmy także inną, niezwykłą lekcję: w takcie akcji ratowniczej został ranny strażak, pan Daniel Dryniak. Nie zważając na niebezpieczeństwo był gotów z narażeniem własnego życia ratować drugiego człowieka. Pomimo faktu, iż pan Daniel odmówił przyjęcia tytułu honorowego obywatela Miasta Przemyśla, dla mnie osobiście zarówno on, jak i wszyscy Państwo jesteście honorowymi obywatelami miasta.

Okazją do pogłębienia refleksji nad życiem był zorganizowany w Przemyślu w dniu 24 marca Narodowy Dzień Życia, obchodzony jako dzień promujący dobre wzorce i właściwy klimat wokół rodziny, uwrażliwiający na potrzeby najmniejszych i najsłabszych, a także zachęcający do wsparcia i ochrony każdego życia.
Wobec wielu chorób jesteśmy tak bardzo bezsilni i bezradni. Czasami możemy tylko biernie towarzyszyć naszym bliskim w ich cierpieniu. W takich chwilach uświadamiamy sobie jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, jak cenne jest to dobro, które wypływa z naszego serca.
Życie ludzkie jest wartością bezcenną, lecz równie bezcenne jest otwarte serce drugiego człowieka.

Szanowni Państwo

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy; święta, które niosą w sobie nową nadzieję, zalążek nowego Życia. Warto w tym czasie zwrócić uwagę na tych którzy stoją na straży życia, jak również wszystkich dla których służba życiu jest swoistą powinnością wobec potrzebujących, chorych, cierpiących.

Przyjmijcie moje słowa wdzięczności i podziękowania. Jestem dumny z tego, że mogę być Waszym Prezydentem.

 

Robert Choma

Prezydent

Miasta Przemyśla

Opublikował:  | Data publikacji: 01-04-2010 16:01
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:10