5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Traktat o głupocie

POCHWAŁA GŁUPOTY

Uwaga! Nowy termin spektaklu: 22 maja


Stowarzyszenie „Młodość ze sztuką” i Teatr „Zawieszeni” PSM zapraszają na spektakl „Traktat o głupocie...”. 22 kwietnia o godz. 17.00 na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu…Spektakl- refleksja nad ogromem głupoty w naszym codziennym życiu. Rozważania oparte zostały o teksty Erazma z Rotterdamu, które jak się okazuje są nadal, dziwnie aktualne.

„… No dobrze — powiadają mi — ale przecież nikt nie składa Głupocie ofiar ani nie buduje jej świątyni! Toteż ja właśnie — jakem już rzekła — trochę się takiej niewdzięczności dziwię(…). Ja uważam, że tyle mam posągów, ilu jest ludzi, którzy, choćby nawet nie chcieli, jako żywo mój obraz po świecie noszą.”

I właściwie komentarz jest zbędny, gdyż historie głupoty są oczywiste i każdy na własnej skórze je odczuł. Refleksje oscylują wokół argumentów filozoficznych, ale też czysto ludzkich… Bo przecież, z której strony nie spojrzeć… odkrywamy „największą pomyłkę ludzkości wszystkie mądrości w księgach zamknięto, głupota pozostała na wolności”. Wiele osób nie potrafi pogodzić się z rzeczywistością, w której dobro innych i wartości wyższe są „przykrywką” dla egoistycznych działań, którym daleko do przyjaźni, miłości czy tolerancji….

W spektaklu- uczestnicy traktatu tworzą swoisty pomnik głupoty, który podważa kolejny naukowy i życiowy argument… Bo … jak wygląda pomnik głupoty? Lubię prawdę- mówisz prawdę- jesteś spalony, Lubię otwartość- jesteś otwarty - przepadłeś, Cenię dyspozycyjność, hahaha tylko u innych, skromność to moja natura- a tu jak najwięcej stołków, stołeczków, władzy i wpływów… pieniądze? Nie są ważne, ale dążę, aby ich mieć jak najwięcej… ludzie? Szanuję ich - ale wtedy kiedy robią co chcę, inaczej są moimi wrogami….

I tak okazuje się, że nasze życie to pasmo absurdów, a Ci, którzy usiłują z tym walczyć uważani są za…

A może warto na chwilę się zatrzymać i pochylić nad problemem, który dla każdego z nas jest istotny, ale zawsze inny… może warto nie poddawać się absurdom i pamiętać, że w tym całym zakłamaniu i pogoni dnia codziennego, najważniejsze jest to, aby móc sobie samemu spojrzeć w oczy, gdy przyglądamy się w lustrze.

W spektaklu wystąpią również gościnnie tancerze Unique Street Artist, a także Jajo eroes.

JPGTraktat o głupocie

Opublikował:  | Data publikacji: 24-03-2010 08:56
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:13