19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z wydarzeń kulturalnych PCKiN

11 marca 2010 r. - spotkanie z dr Tomaszem Pudłockim, autorem książki „Iskra światła czy kopcąca pochodnia? Inteligencja w Przemyślu w latach 1867 - 1939"

 

Atmosfera czwartkowego wieczoru na Zamku Kazimierzowskim przesiąknięta była historią. W miejscu, które samo w sobie jest historią, odbyła się promocja książki autorstwa dr Tomasza Pudłockiego opowiadającej o inteligencji naszego miasta w latach 1867 – 1939. „Mówi” ona o ludziach, którzy w znacznej mierze tworzyli ówczesną rzeczywistość Przemyśla.
Spotkanie promocyjne rozpoczęło się w zamkowym foyer od podpisywania książki przez autora. Następnie – już na scenie – wystąpili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, którzy zaprezentowali kilka tańców historycznych. Po tanecznym wstępie wszystkich przybyłych przywitała Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska. Po gospodarzu obiektu glos zabrał Zastępca Prezydenta Przemyśla dr Dariusz Iwaneczko, a wprowadzenia do części głównej wieczoru dokonał historyk Lucjan Fac.
Swoje wystąpienie dr Tomasz Pudłocki – również ze sceny – prowadził w bardzo interesujący sposób. Nie był to suchy wykład, a raczej ciekawa opowieść, która dodatkowo urozmaicona była wyświetlanymi na ekranie fotografiami. Od początku do końca na twarzach przybyłych na to spotkanie rysowało się niekłamane zainteresowanie.

Opis książki (ze wstępu):
Obszary etniczne, gdzie następuje styk i przenikanie się wielu kultur, w istotny sposób wpływają na kształtowanie się tożsamości grup i jednostek. Tożsamości te nierzadko bywają ambiwalentne, złożone, niespójne a zarazem otwarte w swej hybrydyzacji. I odwrotnie. To właśnie na kresach nierzadko można zaobserwować zachowania skrajne, dążące do krystalizacji poglądów, narodowości, religii itp., by w morzu "wielokulturowości" zachować "czystość". Nie inaczej było w przypadku inteligencji Przemyśla, która dzięki swej niejednorodności narodowościowej, kulturowej i religijnej stanowi zagadnienie badawcze niełatwe do uchwycenia. [...] Tematyka poszczególnych rozdziałów pozwala odpowiedzieć na pytanie postawione przeze mnie w tytule książki - czy inteligencja Przemyśla była "iskrą światła czy płonąca pochodnią?". Czy tytułowe "iskry światła" faktycznie na tyle mocno rozświetlały ówczesną przestrzeń mentalną mieszkańców miasta, czy też dawały się przyćmić "kopcącym pochodniom"?. To pytania, które nieustannie pojawiają się na kartach tej książki.


Wydawca: Historia Iagellonica
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 540 s.
Oprawa: twarda

 

7 marca 2010 r. - z cyklu „Artyści swojemu miastu" recital Niny Nowak

7 marca br. na scenie Zamku Kazimierzowskiego Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. O miłości, z towarzyszeniem orkiestry Polskiego Radia i Telewizji śpiewała przemyślanka, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie Nina Nowak. W przerwie pomiędzy kolejnymi utworami swoje taneczne umiejętności prezentowali tancerze ze Szkoły Tańca „A-Z”.
Występ połączony był z prowadzoną przez stowarzyszenie Europa Donna akcją, mającą uświadomić kobietom wagę profilaktyki raka piersi. Ten wieczór swoją obecnością uświetnił Prezydent Przemyśla Robert Choma. Ze sceny, do wszystkich przybyłych na zamkowe wzgórze kobiet skierował najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
Koncert, który prowadził red. Hubert Lewkowicz zorganizowany został dzięki środkom Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, oraz sponsorów:
- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Przemyślu
-.PGE Dystrybucja Zamość Sp. z o.o. Rejonowy Zakład Energetyczny w Przemyślu

 

6 marca 2010 r. – „Roztańczone przedwiośnie” koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”
Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK koncertował już w tym roku po raz drugi. Pierwszy występ, który odbył się 29 stycznia nosił tytuł „Koncert Noworoczny”. Drugi - 6 marca - zatytułowany był „Roztańczone przedwiośnie” i odbywał się z okazji Dnia Kobiet, a prowadził go dziennikarz Życia Podkarpackiego Hubert Lewkowicz. Jak widać tytuły występów zdominowała chronologia pór roku. Jednak nie ona była tu ważna. Ważna była sama zawartość programów, a właściwie jej poziom, który z wiekiem zespołu (właśnie mija 30 lat od jego powstania) zdaje się być coraz lepszy. Muzyczno-taneczny program „Roztańczonego przedwiośnia” przyjęty został przez widzów (jak wszystkie występy ZPiT „Przemyśl”) salwami oklasków. Składał się z tańców ludowych (Polonez Mazur, Tańce Lachów Sądeckich, Tańce Beskidu Żywieckiego, Kujawiak z oberkiem) i solowych popisów kapeli ludowej pod kierownictwem Henryka Rudawskiego - to w pierwszej części. Druga odsłona to inscenizacja zatytułowana „Wesele rzeszowskie”.
Dodatkowego smaczku tej imprezie dodawał fakt przebywania na widowni prof. Alicji Haszczak i red. Jerzego Dyni - ekspertów do spraw weryfikacji artystycznych. W wyniku obserwacji, które eksperci poczynili podczas koncertu, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” wszedł w poczet Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Gratulacje.


JPGPromocja książki

JPGPromocja książki

JPGRecital Niny Nowak

JPG"Iskra światła czy kopcąca pochodnia"

JPGPromocja książki

JPGKoncert Zespołu Pieśni i Tańca "Przemyśl"

JPGKoncert Zespołu Pieśni i Tańca "Przemyśl"

JPGRecital Niny Nowak

JPGRecital Niny Nowak

Opublikował:  | Data publikacji: 12-03-2010 15:00
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11