1.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spotkanie z dr Tomaszem Pudłockim, autorem książki "Iskra światła czy kopcąca pochodnia"

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek", Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego zapraszają na promocję książki Tomasza Pudłockiego "Iskra światła czy kopcąca pochodnia? Inteligencja w Przemyślu w latach 1867 - 1939 ". Promocja odbędzie się w dniu 11 marca (czwartek) o godz. 17.30 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego.

 

Opis książki „Iskra światła czy kopcąca pochodnia?:
Obszary etniczne, gdzie następuje styk i przenikanie się wielu kultur, w istotny sposób wpływają na kształtowanie się tożsamości grup i jednostek. Tożsamości te nierzadko bywają ambiwalentne, złożone, niespójne a zarazem otwarte w swej hybrydyzacji. I odwrotnie. To właśnie na kresach nierzadko można zaobserwować zachowania skrajne, dążące do krystalizacji poglądów, narodowości, religii itp., by w morzu "wielokulturowości" zachować "czystość". Nie inaczej było w przypadku inteligencji Przemyśla, która dzięki swej niejednorodności narodowościowej, kulturowej i religijnej stanowi zagadnienie badawcze niełatwe do uchwycenia. [...] Tematyka poszczególnych rozdziałów pozwala odpowiedzieć na pytanie postawione przeze mnie w tytule książki - czy inteligencja Przemyśla była "iskrą światła czy płonąca pochodnią?". Czy tytułowe "iskry światła" faktycznie na tyle mocno rozświetlały ówczesną przestrzeń mentalną mieszkańców miasta, czy też dawały się przyćmić "kopcącym pochodniom"?. To pytania, które nieustannie pojawiają się na kartach tej książki.

JPGOkładka książki T. Pudłockiego

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl