20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

66. rocznica zagłady Huty Pieniackiej

W sobotę 27.02.2010r. w Przemyślu upamiętniono 66 rocznicę zagłady mieszkańców polskiej miejscowości Huta Pieniacka na Podolu. Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. koncelebrowaną w Kościele pw. Św. Trójcy, której przewodniczył ks. Infułat Stanisław Zygarowicz, z udziałem księży kapelanów Wojska Polskiego i Związku Harcerstwa Polskiego. Homilię wygłosił salezjanin ks. Tadeusz Pater – kresowianin. W Mszy Św. udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego, Rodziny Kresowe, Kombatanci, Harcerze Szarych Szeregów, Sybiracy, Rodziny Katyńskie oraz poczty sztandarowe Związku Byłych Żołnierzy Wojska Polskiego, NSZZ Solidarność Ziemi Przemyskiej, Gimnazjum Nr 4 im.” Orląt Lwowskich.”
Uczestniczył w niej również przedstawiciel Stowarzyszenia „Huta Pieniacka”- Pan Franciszek Bąkowski, naoczny świadek, ocalały z zagłady Huty Pieniackiej, który podczas pacyfikacji miejscowości przez OUN-UPA i SS ”Galizien” stracił 5 osób z najbliższej rodziny.
Po zakończeniu eucharystii uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Krzyżu- Pomniku martyrologii Polaków w Rumnie, gdzie w czerwcu ub. roku została złożona w „Urnie” ziemia pobrana przy pomniku w Hucie Pieniackiej w dniu 28.02.2009 po uroczystości z udziałem Prezydentów Polski i Ukrainy.
W dalszej części programu uroczystości w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną z przemyskiej pielgrzymki do Huty Pieniackiej w dniu 28.02.2009r., a także film pt. „Było sobie miasteczko” o miejscowości Kisielin na Wołyniu, z udziałem reżysera filmu Pana Macieja Wojciechowskiego.

tekst i zdjęcia: Stanisław Szarzyński
Członek Zarządu Światowego Kongresu Kresowian
Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu

JPGUroczystości w rocznicę zagłady Huty Pieniackiej (454,59KB)

JPGUroczystości w rocznicę zagłady Huty Pieniackiej (375,62KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 04-03-2010 12:12
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:08