22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyśl gości Węgrów

W dniach od 8 do 17 lutego br. Gimnazjum nr 5 im. Św. Jana Kantego gościło grupę dwudziestu uczniów i czterech przedstawicieli kadry pedagogicznej z zaprzyjaźnionego Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium w Egerze w ramach partnerskiego projektu „Speaking Stones” programu Comenius. Stronę polską reprezentowała pani Dyrektor – mgr inż. Halina Wiśniewska, zaś stronę węgierską – wicedyrektor pan Köböl Zsolt.
Projekt „Speaking Stones” stanowi kontynuację nawiązanej już w listopadzie 2007 roku współpracy, dzięki której po raz kolejny młodzież obydwu szkół ma możliwość poszerzenia swojej wiedzy w zakresie języków obcych, historii i kultury miast partnerskich.
Projekt polega na szukaniu wzajemnych powiązań kulturowych i historycznych w czasie wizyt w Przemyślu i Egerze oraz podejmowaniu wspólnych przedsięwzięć, mających na celu integrację społeczności szkoły polskiej i węgierskiej.
Grupa węgierska została zaproszona na spotkanie z Prezydentem Miasta – panem Dariuszem Iwaneczko. Podczas spotkania omówiono współpracę obu placówek oraz dyskutowano nad systemami edukacyjnymi obu krajów.
Część oficjalna programu przewidywała również spotkanie z biskupem pomocniczym Archidiecezji Przemyskiej - ks. dr Marianem Rojkiem - oraz zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego i Muzeum Dzwonów i Fajek, a także wizytę w Zamku w Łańcucie. Udział w dyskotece walentynkowej, tradycyjny kulig ze staropolskimi potrawami, zimowe rozrywki na lodowisku i stoku narciarskim, zabawy integracyjne, udział w zajęciach lekcyjnych przeprowadzonych przez nauczycieli różnych przedmiotów stanowiły część kulturalno-rozrywkową wizyty. Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli również w konferencji historyczno-kulturalnej, dotyczącej polskich i węgierskich kompozytorów i ich wpływu na rozwój muzyki światowej. Konferencja opierała się na prezentacjach multimedialnych przygotowanych w języku angielskim i niemieckim przez uczniów obu szkół. Gośćmi tej części wizyty byli m.in. przedstawiciele Wydziału Edukacji oraz przemyskiego oddziału Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Urozmaicony harmonogram projektu stał się okazją do niezapomnianych przeżyć.

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 02-03-2010 15:11
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:08