Zapowiedź imprezy PCKiN - Recital Niny Nowak na Zamku Kazimierzowskim

7 marca br. (niedziela, godz. 18.00, Zamek Kazimierzowski, wstęp wolny) odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Artyści swojemu miastu". Tym razem melomanom zaprezentuje się solistka Teatru Wielkiego w Warszawie Nina Nowak.

Nina Nowak – naukę rozpoczęła w wieku czterech lat w klasie fortepianu prof. Jarosławy Popowskiej. Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. A. Malawskiego w Przemyślu ukończyła z wyróżnieniem z dwoma dyplomami – klasy fortepianu (1987) i organów (1988) uzyskując nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki.
W 1987 roku zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów w Moskwie wykonując z Orkiestrą Moskiewską pod dyr. E. Szłapina koncert f-moll Chopina. Otrzymała również nagrodę specjalną za najpiękniejsze wykonanie sonaty E. Griega z op. 7.
W 1988 roku zdobyła w Atenach I miejsce na Wokalnym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Bałkańskiej.
W 1989 roku zajęła II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Eurovision Young Talent w Rzymie.
W 1995 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Prof. Michaliny Growiec.
Posiada w swoim repertuarze cykle pieśni Mahlera, Griega, Schumanna, Schuberta, Debussy’ego, Paderewskiego, Czajkowskiego, Brahmsa, a także wiele utworów muzyki współczesnej.
Po studiach wyjechała do USA, gdzie w 1996 r. uzyskała stypendium NASA w Teksasie na Uniwersytet w Houston w klasie Prof. Deborah Harrey.
W 1997 roku rozpoczęła współpracę z Houston Chamber Orchestra oraz Dallas Symphony Orchestra. Z tą ostatnią, pod dyrekcją M. Tilsona Thomasa, odbyła serię koncertów w Arizonie, Chile i Argentynie z prestiżowym występem kończącym tournée w Mexico City Concert Hall.
Artystka prowadzi bogatą działalność artystyczną występując również w Polsce, Niemczech, Egipcie, Hiszpanii, Portugalii, Anglii, Hongkongu, Maroku, Singapurze a także w krajach Ameryki Południowej.
Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich u Prof. S. Vittuciego w Konserwatorium Wiedeńskim oraz u Prof. N. Mackie’ego w Royal Music Academy w Londynie. Specjalizuje się głównie w dziełach oratoryjno – kantatowych, symfonicznych oraz operowych.
Wykonuje msze, pasje i kantaty Bacha (do najczęściej wykonywanych należą: Msza h-moll, Oratorium na Boże Narodzenie, Pasje wg Św. Łukasza, Mateusza, Marka), dzieła Pergolesiego (Stabat Mater, Salve Regina), Scarlattiego, Monteverdiego (Lament Madonny), Vivaldiego (Stabat Mater, Kantaty), Haendla (Mesjasz, Oda do Królowej Anny), Haydna (Stabat Mater, Harmonie Messe), Mozarta (Requiem, Nieszpory), Dvoraka (Stabat Mater, Requiem), Szymanowskiego (Stabat Mater), Prokofiewa (Kantata Aleksander Newski), Ravela (Szecherezada), Verdiego (Requiem).
Od 2004 r. współpracuje z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim. W styczniu tegoż roku wystąpiła w jego Te Deum z okazji 70. urodzin Mistrza. Artystka z dużym powodzeniem wykonuje repertuar musicalowy i muzykę filmową. Zajmuje się również kompozycją. Od lat występuje z wieloma polskimi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak: Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Tadeusz Serafin, Jerzy Salwarowski. Występuje także z wieloma znanymi orkiestrami zagranicznymi m. in. z Los Angeles Symphony Orchestra, San Francisco Symphony Orchestra oraz Miami Symphony Orchestra.
W lipcu 2002 roku Nina Nowak otrzymała nagrodę specjalną od Texas Union JBM za najpiękniejsze wykonanie przebojów musicalowych (Evita, West Side Story, Jesus Christ Superstar, Cats) z Houston Symphony Orchestra na International Broadway Musicals Festival w Los Angeles.
ONZ wyróżniło ją nagrodą specjalną za jej charytatywną działalność. Śpiewaczka podpisała kontrakt z londyńską agencją Dyfel Management i wytwórnią Sony Music na nagranie Carmen z Lyric Opera House w Chicago (wersja koncertowa z Chicago Symphony Orchestra) oraz z English Symphony pod batutą Williama Boughtona.

JPGNina Nowak (297,25KB)

JPGNina Nowak (146,36KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 26-02-2010 13:11 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11

Na skróty