10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Na nieludzką ziemię...

W związku z 70-tą rocznicą wywiezienia obywateli Polski w głąb republik ZSRR w 1940 roku, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie są organizatorem wielkiego widowiska historyczno - teatralnego "Na nieludzką ziemię...", związanego z pierwszą falą wywózek, która miała miejsce 10 II 1940 roku. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent RP Lech Kaczyński.

28 lutego uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 w Bazylice Archikatedralnej Mszą święta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika, podczas której homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski.

Następnie obchody przeniosą się na Plac Legionów. Tam, przed dworcem głównym PKP, o godz. 15:30 nastąpi uroczyste odsłonięcie "Dzwonu Sybiraka".

Główna część projektu - plenerowe widowisko teatralno-historyczne pt. "Na nieludzką ziemię" - rozpocznie się o godzinie 16:30 na bocznicy kolejowej przy ul. Mickiewicza 29. Inscenizacja odbędzie się niemal w takiej samej scenerii i warunkach jak prawdziwe wywózki. Będą sceny aresztowań, zwożenia ludzi, ładowania ich do towarowych wagonów oraz odjazdu składu na Wschód. Wszystkie sceny - z czego dwie pierwsze, które otworzą widowisko, będą nakręcone przez telewizję dzień wcześniej i wyświetlone na telebimach - opatrzone będą odpowiednią muzyką i komentarzem lektora. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w widowisku weźmie udział autentyczny pociąg z wagonami z lat 30-tych, sprowadzony specjalnie ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, dla którego organizatorzy muszą zabezpieczyć... 40 000 litrów wody.

Przesłaniem do organizacji obchodów 70-tej rocznicy wywózek obywateli Polski w głąb ZSRR był pobyt naszych rodaków na tej nieludzkiej ziemi, będący prawdziwą współczesną golgotą, czasem trudnego do wypowiedzenia cierpienia, naznaczonego potwornym głodem, chorobami i utratą wielu naszych najbliższych, którzy zostali tam na zawsze.

Organizatorami obchodów są: Centrum Kulturalne w Przemyślu - wojewódzka instytucja kultury, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie.

Program obchodów został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zaś komitet honorowy uroczystości tworzą: J.E. Józef Michalik - Metropolita Przemyski, ks. gen. dyw. Tadeusz Płoski - Biskup Polowy WP, Tadeusz Chwiedź - Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Polsce, Cezary Grabarczyk - Minister Infrastruktury, Ryszard Kaczorowski - Prezydent RP na emigracji, Janusz Krupski - Minister ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Janusz Kurtyka - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UWAGA!

Utrudnienia w ruchu drogowym związane z inscenizacją historyczną:

W związku z organizacją plenerowego widowiska historyczno-teatralnego pt. „Na nieludzką ziemię” - 70. rocznica deportacji Polaków na Sybir, Centrum Kulturalne w Przemyślu informuje, że w dniu 28 lutego br. w godzinach od 15:30 do 18:30 wyłączona będzie z ruchu ul. Mickiewicza na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z Placem Legionów oraz ul. Konarskiego. Za utrudnienia przepraszamy.

JPGNa nieludzką ziemię

JPGMapka

Opublikował:  | Data publikacji: 16-02-2010 15:38
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:13