16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt podsumowało rok

    Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach w 2009 roku wykonało wiele inwestycji, które w widoczny sposób poprawiły warunki bytowania zwierząt.
W 2009 roku zakupiliśmy 74 boksy dla psów (drewniano metalowe, w wymiarach 2/3 m), jeden przekazany został nieodpłatnie. Boksy zostały ustawione rzędowo, na miejscu starych boksów i baraków, które zostały rozebrane. W środku ustawione zostały nowe budy, częściowo zakupiono, częściowo przekazane przez darczyńców. Przy każdym rzędzie nowych kojców wybudowaliśmy obszerny wybieg (w tej chwili jest 7 wybiegów, dostępu do nich nie mają tylko psy „niesocjalizowane”). Jeden boks jest przeznaczony dla jednego psa lub dla dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą. Podobnie psy są wypuszczane na wybiegi – pojedynczo lub po kilka jeżeli się nawzajem tolerują. Na wybiegach posadzono drzewa i krzewy które otrzymaliśmy nieodpłatnie.
Boksy betonowe zostały przebudowane – powiększono je oraz zadaszono. Rozpoczęto także przebudowę 9 boksów siatkowych, wybudowanych we wcześniejszych latach. Podłoże części z nich zostało utwardzone kostką brukową, a we wszystkich zamontowane zostały metalowe bramki, które umożliwiają zwierzętom dostęp do wybiegów.
    W ubiegłym roku zakończono budowę nowych pomieszczeń – izolatki dla chorych zwierząt oraz pomieszczenia dla kotów. W tym roku zamierzamy ocieplić ten budynek i wykonać elewację zewnętrzną. Oba pomieszczenia wyłożone są płytkami ceramicznymi, doprowadzony jest do nich prąd, bieżąca woda oraz centralne ogrzewanie. Izolatka przystosowana jest do przetrzymywania pięciu zwierząt jednocześnie. Koty mają stały dostęp do wybiegu, który w 2009 roku został powiększony. Głowna droga dojazdowa w schronisku została utwardzona kostką brukową, a do nowych boksów ułożono chodniki z płytek otrzymanych nieodpłatnie od Zarządu Dróg Miejskich. Rozpoczęliśmy także budowę oświetlenia całego terenu schroniska.
    Budynek socjalny został ocieplony styropianem, zakończono w nim instalację c.o., wyremontowano pomieszczenie do przygotowywania karmy. Pomalowano biuro i zakupiono do niego meble. Wybudowano wiatę na drewno.
Większość prac wykonana została we własnym zakresie, przy pomocy skazanych Zakładu Karnego w Przemyślu, Gminy Orły i Gminy Żurawica.
Przeprowadzona została deratyzacja na terenie schroniska.
Schronisko posiada własną stronę internetową: www.schronisko-orzechowce.pl

    W schronisku znajduje się średnio 200 psów i 20 kotów, na bieżąco prowadzona jest ewidencja zwierząt. Psy są czipowane i rejestrowane w Międzynarodowej Bazie Danych. Psy są szczepione przeciwko wściekliźnie oraz najgroźniejszym chorobom zakaźnym, odrobaczane i odpchalne. W razie potrzeby wykonywane są zabiegi operacyjne, sterylizacje, kastracje, leczenie chorych zwierząt w gabinetach weterynaryjnych w Przemyślu. Zwierzęta mają stały dostęp do świeżej wody, mają zabezpieczoną odpowiednią ilość karmy. Dzięki ofiarności wielu ludzi dobrej woli zgromadziliśmy duży zapas karmy, na okres 2-3 miesięcy.

W 2010 roku planujemy w miar ę możliwości dokończyć prace modernizacyjne w schronisku:
- elewacja budynku;
- wykonanie parkingu;
- wymiana starych siatek;
- ocieplenie izolatek oraz pomieszczenia dla kotów;
- zakończenie blaszanego ogrodzenia na kocim wybiegu;
- zakończenie oświetlenia obiektu;
- remont piwnicy (kotłownia);
- dalsza modernizacja boksów;
- w miarę możliwości finansowych rozpoczęcie remontu ogrodzenia schroniska i inne prace poprawiające sprawność oraz estetykę schroniska.

Artur Bąk
Kierownik Schroniska

JPGWybieg dla psów i nowe boksy

JPGBoksy

JPGBoksy betonowe, powiększone i zadaszone

JPGIzolatka dla chorych zwierząt

JPGZmodernizowane stare boksy

JPGZapas karmy

Opublikował:  | Data publikacji: 05-02-2010 13:50
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:14