19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Poezja łączy ludzi - Mój ulubiony wiersz

Tak brzmi tytuł międzynarodowego projektu promującego poezję i jej miłośników. Aby dotrzeć do jak największej liczby entuzjastów poezji, już po raz drugi ogłaszany jest konkurs, adresowany do uczniów wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce. Honorowy patronat nad konkursem objął minister edukacji narodowej.

Międzynarodowy Program Fundacji Evens Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz promuje poezję i jej miłośników z wiarą, że ich entuzjazmem zarażą się tysiące, jeśli nie miliony obywateli Nowej Europy. Objęty honorowym patronatem ministra edukacji narodowej Katarzyny Hall oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego program rozpoczął się w Polsce w 2006 roku.  Planowany jest we Francji, a następnie w Belgii. Program, na który składają się kilkuminutowe portrety filmowe osób, które prezentując swój ulubiony wiersz opowiadają o nim w kontekście swojego życia, jest nadawany w TVP2. Ponadto filmy prezentowane są na specjalnych pokazach i konferencjach. Pokazy odbyły się już w Warszawie, Paryżu, Wenecji, Budapeszcie, Wrocławiu i Tel Awiwie.

Fundacja Evens ogłasza konkurs, który wyłoni pięciu nowych bohaterów filmów do programu Poezja łączy ludzi - Mój ulubiony wiersz. Filmy nadane zostaną w TVP w roku 2010. Konkurs, podobnie jak program, odbywa się pod patronatem MEN.

Uczniowie pragnący zgłosić się do konkursu proszeni są o napisanie dwustronicowego eseju (nie więcej niż 3.600 znaków) o swoim ulubionym wierszu i o swoim życiu. Esej powinien zawierać odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Jaki jest Twój ulubiony wiersz (tekst, autor) i kiedy go po raz pierwszy przeczytałaś/łeś?
2. Dlaczego właśnie ten wiersz jest dla Ciebie ważny?
3. Gdzie mieszkasz, jak wygląda Twój dzień, czego oczekujesz od życia, o czym marzysz, itp.?

Zasady konkursu:
1. Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce.
2. Prace, nie dłuższe niż 3.600 znaków, należy wysłać do 11 stycznia 2010 roku e-mailem na adres
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pocztą: Magdalena Braksator, Evens Foundation, ul. Wilcza 8 M. 10, 00-532 Warszawa.
3. Nauczyciele proszeni są o zachęcenie do udziału w konkursie wszystkich uczniów.
4. Nauczyciele proszeni są o dokonanie wstępnej selekcji, tak aby liczba zgłoszeń nie przekroczyła 10 na szkołę. 
5. Jury przyzna 5 głównych nagród i 5 wyróżnień. O pięciu zwycięzcach nakręcone zostaną 5-minutowe filmy, które będą pokazane  w programie TVP2 pod tytułem „Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz”.
6. Jury wyłoni zwycięzców do 2 lutego 2010 roku.
7. Z pięcioma zwycięzcami skontaktuje się przedstawiciel fundacji i w terminie do 10 maja 2010 nakręcone zostaną o nich filmy.
8. Ogłoszenie wyników odbędzie się na początku czerwca 2010 r. w Warszawie podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli ministerstwa, fundacji i prasy. Na uroczystość zaproszeni zostaną nagrodzeni uczniowie i ich nauczyciele.

Opublikował:  | Data publikacji: 07-01-2010 09:49
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 07-01-2010 09:49