12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapowiedzi imprez PCKiN

Otwarcie wystawy fotografii Wiesława Pikula "American West"

Zamek Kazimierzowski, 7 stycznia, godz.18:00 (wstęp wolny)

Amerykański Zachód kojarzy się nam z barwnym, dzikim i zachwycającym obrazem natury. Widoki znane z wielu kolorowych filmów, wspaniałe dzieła natury, które przechodzą czasem nawet najśmielsze wyobrażenia. Wystawę fotograficzną, na którą składa się 60 barwnych zdjęć ukazujących piękno tamtych terenów otworzy Benjamin Ousley, Konsul ds. Prasy i Kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Autorem zdjęć jest Wiesław Pikul ur. 1948r. w Żabnie k. Tarnowa. Przewędrował tysiące mil by móc spojrzeć przez obiektyw aparatu fotograficznego na to, co najpiękniejsze w USA. Autor wystawy mówi o sobie: „Natura, jej piękno i przygoda od wczesnych lat mojej młodości były moją największą pasją. Zaczęło się w wieku 16 lat, kiedy to pierwszy raz zasiadłem za sterami szybowca. Tak rozpoczęta się moja wielka przygoda z lotnictwem, Ukończyłem kilka kursów lotniczych uzyskując uprawnienia pilota zawodowego II klasy, oraz pilota sportowego l klasy. Uprawiałem wyczynowo akrobację samolotową, brałem udział w wielu zawodach rajdowo-nawigacyjnych. Każdy lot to wielka przygoda i wydaje mi się, że to właśnie dzięki lataniu potrzeba przeżywania piękna natury pozostanie ze mną do końca życia”. Po wyjeździe do USA pod koniec lat 70. jak większość rodaków podjął tam pracę. Przez wiele lat pracował jako programista maszyn sterowanych cyfrowo. Każdy urlop to dalekie wyjazdy głównie do zachodnich stanów USA połączone z fotografowaniem, bowiem fotografia stała się jego następną pasją życiową. Fotografuje głównie pejzaż.
Wiesław Pikul twierdzi, że fotografia to jeszcze jedno spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Od 1997 r. jest członkiem klubu fotograficznego Wright Camera Club, który działa przy Wright College w Chicago. Bierze udział w wielu konkursach fotograficznych, gdzie zdobywa dziesiątki nagród i wyróżnień. Chicago Area Camera Clubs Association - organizacja skupiająca około 2.5 tys. fotografów trzykrotnie wyróżniła go drugim miejscem w całorocznym konkursie w dziedzinie fotografii przyrody. Jego zdjęcia wielokrotnie wykorzystywane były w kalendarzach publikowanych zarówno w USA jak i w Polsce.

 

Spektakl "Wystarczy noc" w wyk. Teatru Bagatela z Krakowa

Zamek Kazimierzowski, 17 stycznia, godz.18:00 (bilety - 35 zł)

On - Vernon Gersch - to uznany kompozytor popularnych piosenek, zdobywca nagród, pewny siebie, trochę cyniczny pracoholik. Ona - Sonia Walsk - początkująca autorka tekstów, nieco afektowana, ekscentryczna romantyczka. Razem mają pracować nad albumem. Podczas pracy rodzi się ich wzajemna fascynacja, która szybko zamienia się w miłość.
Autorem „Wystarczy noc” (They’re playing our song - Grają naszą piosenkę) jest Neil Simon, najsłynniejszy amerykański pisarz komediowy. Dialogi Simona są zabawne, cięte i inteligentne. Muzykę do „Wystarczy noc” napisał Marvin Hamlisch, kompozytor słynnego musicalu A Chorus Line.
Musical miał swoją prapremierę w broadwayowskim Imperial Theatre w 1979 roku. Był tam zagrany 1082 razy. Wielkim powodzeniem cieszyła się również jego londyńska wersja.

Wystarczy noc*
They’re playing our song
*Grają naszą piosenkę


Libretto Neil Simon
Muzyka Marvin Hamlisch
Piosenki Carole Bayer Sager

Przełożyła Elżbieta Woźniak
Polskie teksty piosenek Jacek Mikołajczyk

Reżyseria Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia Maciej Preyer

Występują:
Magdalena Walach

Przemysław Branny

 

Recital Martyny Jakubowicz z zespołem

Klub "Niedźwiadek", 22 stycznia, godz.19:00 (bilety - 20 zł)

Martyna Jakubowicz to jedyna w swoim rodzaju wykonawczyni ballad, będących mieszanina folk i blues, a także najlepszego klasycznego rocka. Sama pisze i komponuje większość swoich utworów. Jej liryki są ciepłe, delikatne i refleksyjne. Jej poezja oparta jest na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Słowa jej piosenek mówią o samotności, miłości, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi. Dzięki tym fascynacjom muzycznym oraz świetnym tekstom jej utwory podobają się zarówno ludziom młodym jak i tym którzy poszukują spokoju i możliwości rozmowy z rówieśnikami. Koncerty Martyny Jakubowicz to klimatyczne spotkania muzyczne. Można tu znaleźć zadumane nastroje jak i ogniste rytmy.
W 2008 roku minęło 30 lat od kiedy Martyna Jakubowicz pojawiła się na po raz pierwszy na scenie. Ubiegły rok to obchody tego jubileuszu łącznie z wydaniem płyty p.t. „Te 30 urodziny” gdzie inni wykonawcy śpiewają piosenki Martyny Jakubowicz m.in. Krzysztof Kiljanski, Indios Bravos, Bracia, Ewa Bem, Pogodno, Lipali, Hurt. Do tej pory artystka wydała 11 swoich autorskich płyt i wzięła udział w wielu projektach innych muzyków.

Skład zespołu:
Martyna Jakubowicz - gitara, wokal
Paweł Mikosz – gitara basowa
Darek Bafeltowski – gitary
Łukasz Matuszyk- akordeon
Przemek Pacan – perkusja

JPGMartyna Jakubowicz (23,19KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 05-01-2010 16:11
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11