9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczyste oddanie „Domku Ogrodnika” w Parku Miejskim w Przemyślu

We wtorek 22 grudnia br. odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji i przekazanie kluczy do „Domku Ogrodnika” przez Panią Ewę Bobkowską Prezesa Zarządu Firmy PA NOVA S.A. między innymi na ręce Prezydenta Miasta Przemyśla. Jeden z najważniejszych symbolicznych kluczy trafił do Pana Piotra Słabego Prezesa Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., który będzie zarządcą obiektu. Gościem Honorowym uroczystości był Pan Tomasz Grochowski obecnie mieszkaniec Gliwic, którego dziadek był wieloletnim ogrodnikiem przemyskiego Parku Miejskiego i do czasu wybuchu II Wojny Światowej mieszkał właśnie w „Domku Ogrodnika”.
Prezydent Robert Choma podczas krótkiego wystąpienia podziękował Pani Prezes Bobkowskiej za wzorowe wykonanie rewitalizacji obiektu. W dowód wdzięczności przekazał jedną ze statuetek z fragmentem Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II.
Prowadzone prace zakończyły się w terminie, a inwestorem była Firma PA NOVA, która wykonała remont kompleksu w ramach tak zwanego offsetu, bowiem inwestycją główną jest powstająca Galeria SANOWA. Pani Prezes Bobkowska zapowiedziała, że i tam prace idą zgodnie z harmonogramem a otwarcie odbędzie się już za 10 miesięcy.
Domek Ogrodnika wraz z kompleksem budynków powstał na początku XX w. W jego skład wchodziły neogotycki główny budynek, oranżeria, palmiarnia. Przed II wojną światową obiekty te były jedną z największych atrakcji Parku Miejskiego w Przemyślu. W okresie powojennym kompleks ulegał stopniowej degradacji. Jego remont kosztował blisko 3 mln zł, w jego ramach wyremontowano „Domek Ogrodnika”, oranżerię i jego otoczenie.
W obiekcie będzie się mieścić między innymi Transgraniczne Centrum Turystyki i Ekologii. Obiekt będzie pełnił również funkcje szkoleniowe. Zgodnie z zapowiedzią Prezesa PARR S.A. już w lutym otwarta zostanie miedzy innymi restauracja. Jednym z pomysłów jest umieszczenie tam przygotowywanej multimedialnej prezentacji opowiadającej historię „Domku Ogrodnika” której towarzyszyć będzie śpiew ptactwa występującego na terenie Pogórza Przemyskiego. Odwiedzający będą mieli również możliwość poznania gatunków roślinności występującej zarówno w samym parku, jak i na terenie całego Pogórza.
Niebawem zaprosimy Państwa do odwiedzin tego miejsca.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGUroczyste oddanie „Domku Ogrodnika” w Parku Miejskim w Przemyślu (454,61KB)

JPGUroczyste oddanie „Domku Ogrodnika” w Parku Miejskim w Przemyślu (320,01KB)

JPGUroczyste oddanie „Domku Ogrodnika” w Parku Miejskim w Przemyślu (391,58KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 23-12-2009 08:24
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15