-3.7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczniowie „15” uczcili śmierć zakładników rozstrzelanych przez niemieckich okupantów

Miesiąc listopad jest miesiącem szczególnym. Obchodzimy w nim 91 rocznicę odzyskania niepodległości oraz co jest szczególnie ważne dla naszej szkoły 66 rocznicę akcji sabotażowej zorganizowanej przez przemyską Armię Krajową przy ulicy Lwowskiej.
Akcję przeprowadzono 26 listopada 1943 r. na rozkaz Zbigniewa Zawiły pseudonim „Żbik”. Oto jak wspomina to wydarzenie jeden z jej uczestników Zdzisław Jankowski:
Dnia 26 listopada 1943 roku brałem udział w akcji spalenia fabryki wozów przy ulicy Mickiewicza na Przekopanej. Akcją w ramach szkolenia dowodził „Trzynastka”.
Po opanowaniu wartowni zabraliśmy z budynku administracji maszynę do pisania oraz firmowe druki i pieczątki. Gdy grupa w składzie „Trzynastka”, „Bach” i „Tornado” bezpiecznie wycofała się, zapaliłem lonty kostek termitowych w różnych miejscach składu trocin i materiałów drzewa.
 
Trzy dni później Niemcy, za tą brawurową i szalenia niebezpieczną akcję, rozstrzelali pod murami spalonej fabryki 10 zakładników. Byli to:
1.      Gaweł Stanisław pseudonim „Tajland” z Przemyśla,
2.      Józefowicz Tadeusz z Przemyśla,
3.      Panczyj Stanisław z Przemyśla,
4.      Leszczyński Stanisław pseudonim „Okoń” z Przemyśla,
5.      Kiełt Eugeniusz pseudonim „Lis” z Przemyśla,
6.      Rusiecki Jan z Przemyśla,
7.      Paczkowski Andrzej z Przemyśla,
8.      Groyecki Oskar z Żurawicy,
9.      Wrona Bronisław z Żurawicy,
10. Kossak Andrzej z Żurawicy.
Od wielu lat, także i w tym roku, cała społeczność szkoły Nr 15 chyli czoła przed bohaterami poległymi w walce o wolność Ojczyzny. Uczniowie cały rok opiekują się miejscem pamięci przy ulicy Lwowskiej, zaś w rocznicę tragicznych wydarzeń udają się pod ścianę straceń. Recytują wiersze, składają wieńce, zapalają znicze i modlą się za rozstrzelanych. W ciszy oddają hołd pomordowanym rodakom pamiętając o ich poświęceniu.

Dla uczniów przemyskiej Piętnastki stanowią oni wzór patriotyzmu i gotowości do złożenia największej ofiary – ofiary życia – za niepodległość Polski.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl