13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Recital „MICHAŁ BAJOR – piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty” - relacja

To był niezapomniany wieczór. Wspaniały wykonawca, który jak zwykle zachwycał, świetne piosenki i ta typowa listopadowa pogoda, która jeszcze bardziej potęgowała potrzebę wysłuchania właśnie takich utworów. Koncert Michała Bajora promował jego dwupłytowy album „Michał Bajor – piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty”. Jest to najnowsze (szesnaste) muzyczne wydawnictwo tego artysty. Znajduje się tam 26 utworów Marka Grechuty i Jonasza Kofty m.in. „Niepewność”, „Tango Anawa”, „Miłość”, „Serce”, „Będziesz moja panią”, „Ocalić od zapomnienia”, „Nie dokazuj”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Korowód” z repertuaru Grechuty oraz z repertuaru Kofty m.in. „Kwiat jednej nocy”, „Podróżą każda miłość jest”, „Samba przed rozstaniem”, „Wakacje z blondynką”, „Jej portret”, „Pamiętajcie o ogrodach”.
Koncert nie składał się jedynie z piosenek. Przed każdym kolejnym utworem Michał Bajor wprowadzał widownię w klimat tego, co za chwilę zaśpiewa. Opowiadał anegdoty związane z kolejnymi piosenkami, jednak jak zaznaczył nie były to historie przeczytane w prasie czy gdzieś zasłyszane. Były to opowieści z pierwszej reki tzn. od małżonek Marka Grechuty i Jonasza Kofty. Całość (utwory muzyczne i anegdoty) stworzyła swoistą opowieść o romantycznym, wyidealizowanym, ale jakże pięknym świecie.
Michał Bajor urodził się 13 czerwca 1957 roku w Głuchołazach. Od najmłodszych lat mieszkał w Opolu, dorastał w atmosferze festiwali i teatru. Syn aktora Ryszarda Bajora i brat Piotra Bajora – również aktora. Jako 13-latek zadebiutował w eliminacjach do festiwalu w Opolu. Jako 16-latek został zaproszony do udziału (poza konkursem) w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Ukończył studia w warszawskiej PWST na wydziale aktorskim. A potem: dziesiątki ról w filmie, teatrze telewizji, na scenach polskich teatrów u boku największych gwiazd i przy współpracy najwybitniejszych reżyserów. W 1986 roku ponownie wziął udział w festiwalu sopockim, tym razem jako gwiazda, gdzie otrzymał nagrodę dziennikarzy dla najlepszego wykonawcy. Potem były kolejne płyty i kolejne koncerty w kraju, w Europie oraz w Ameryce. Obecnie częściej występuje jako piosenkarz niż aktor. Współpracuje z najlepszymi twórcami polskich piosenek, m.in. z Piotrem Rubikiem, Włodzimierzem Korczem, Wojciechem Młynarskim, Wojciechem Keine, Romanem Kołakowskim, Andrzejem Ozgą i wieloma innymi. W jego repertuarze znaleźć można największe przeboje musicalowe oraz piosenki Edith Piaf, Ewy Demarczyk czy Danuty Rinn.

Dla miłośników talentu Michała Bajora mamy dobrą informację: już niedługo, bo 24 stycznia 2010 roku odbędzie się kolejny koncert artysty w naszym mieście. Bilety na to wydarzenie będą dostępne prawdopodobnie już od początku grudnia.

 

źródło: PCKiN

JPGMichał Bajor (282,71KB)

JPGMichał Bajor (318,17KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 17-11-2009 15:30
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-02-2010 10:35