15-lecie Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl

W dniach od 6 do 8 listopada br. na zaproszenie Burmistrza Miasta Paderborn oraz Towarzystwa Przyjaźni Paderborn/Przemyśl przebywała w partnerskim mieście delegacja z Przemyśla, z Przewodniczącym Przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn Leszkiem Krzywoniem. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 15-lecia niemieckiego Towarzystwa, a uroczystości zaszczyciła swoją obecnością Pani Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii Jolanta Róża Kozłowska. Podczas przemówienia w Ratuszu pani Konsul wyraziła swoją satysfakcję z owocnej współpracy obydwu miast partnerskich zauważając, że znaczna odległość między nimi – 1 250 km zmniejszyła się „do wyciągnięcia ręki i uścisku”. Bardzo serdecznie zabrzmiały słowa: „Tutaj jest obecny Przemyśl, a Paderborn tam czuje się jak u siebie w domu”. Pani Konsul przekazała również słowa uznania i pozdrowienia od Władysława Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, szczególnie zasłużonego na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.
To, że współpraca do dziś tętni życiem jest niewątpliwie zasługą Towarzystwa Przyjaźni Paderborn/Przemyśl. Nawiązując do tego, burmistrz miasta Heinz Paus w swoim wystąpieniu powiedział: „Dzisiaj chcemy podkreślić zasługi ‘mocy sprawczej’ tego partnerstwa miast, która od piętnastu lat sprawia, że tętni ono życiem tak jak podczas pierwszych kontaktów w połowie lat 90-tych”, a niestrudzonym „dobrym duchem partnerstwa” jest Heidi Wernerus-Neumann, Honorowa Obywatelka Miasta Przemyśla. Pani Heidi podziękowała członkom Towarzystwa, rodzinie i ludziom dobrej woli, bez których pomocy funkcjonowanie Towarzystwa byłoby niemożliwe. Podsumowując dotychczasową pracę podzieliła się refleksją „Już od samego początku zaczęliśmy budować europejski dom. Możemy być dumni z tego co osiągnęliśmy. Nie zawsze było łatwo ze względu na uprzedzenia, ale zawsze było ciekawie.” Za swoje zasługi na rzecz partnerstwa polsko-niemieckiego Heidi Wernerus-Neumann 4 września 2009 r. została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Przewodniczący polskiego Towarzystwa Leszek Krzywoń, witając niemieckich przyjaciół podziękował za realizowaną wielopłaszczyznowo współpracę, a szczególnie za ofiarną pomoc dzieciom niepełnosprawnym w Przemyślu.
Wieczorem w restauracji „Zu den Fischteichen”, jak co roku w listopadzie, odbyła się uroczysta kolacja z okazji Święta Niepodległości Polski, w której uczestniczyło ponad sto osób. Tradycyjnie już serwowano pieczoną gęś i wzniesiono toast za przyjaźń polską wódką przywiezioną przez gości z Przemyśla.

JPG15-lecie Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl (257,27KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 13-11-2009 14:46 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15

Na skróty