12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny rozpoczęła tegoroczne obchody 91 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Trasą od przemyskiej Archikatedry do Pomnika Orląt Przemyskich uczestnicy maszerowali ulicami naszego Miasta. Oficjalne delegacje złożyły kwiaty przed popiersiem i tablicą poświęconą wielkiemu wodzowi Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystości przy Pomniku rozpoczął Hymn Polski, a po ceremoniale wojskowym głos zabrali Posłowie na Sejm RP Marek Rząsa i Piotr Tomański w imieniu władz wojewódzkich głos zabrał Andrzej Matusiewicz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Nawiązali oni do historycznych wydarzeń związanych z walką z zaborcami i wydarzeniami bezpośrednio poprzedzającymi odzyskanie przez Polskę niepodległości. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie z licznego uczestnictwa w uroczystościach młodzieży z przemyskich szkół. Podkreślał jak ważnym jest przekazywanie historycznej prawdy ludziom młodym. Wszystkich uczestników tego wydarzenia zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z udziałem harcerzy, uczniów Szkoły Muzycznej i Szkoły Podstawowej nr 15. Jego wystąpienie zakończyły słowa Ojca Św. Jana Pawła II:

„W obrębie pojęcia „ojczyzna” zawiera się jakieś głębokie sprzężenie pomiędzy tym co duchowe, a tym co materialne pomiędzy kulturą a ziemią (…). Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania. Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę na różnych frontach świata. Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami. Wydaje mi się jednak, że jest to doświadczenie każdego kraju i każdego narodu w Europie i na świecie. (…)Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielki obowiązkiem”.

Uroczystości przy Pomniku Orlą Przemyskich zakończyło składanie kwiatów przez oficjalne delegacje. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla złożył kwiaty na Cmentarzu Głównym w Przemyślu na grobach Nieznanego Żołnierza, Orląt Przemyskich, Ireny Benszówny i Legionistów.
Organizatorem uroczystości rocznicowych byli Prezydent Miasta Przemyśla, Rada Miejska w Przemyślu oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl.

Z okazji Święta Narodowego na ręce Prezydenta Miasta napłynęło wiele życzeń, m.in. od Heidi Wernerus - Neumann, Honorowego Obywatela Miasta, która złożyła mieszkańcom życzenia "wszystkiego dobrego a dla miasta Przemyśla pomyślności, rozwoju i zadowolenia".


Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (484,54KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (579,83KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (471,10KB)

JPGRobert Choma Prezydent Miasta Przemyśla - Obchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (342,23KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (1,08MB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (617,86KB)

JPGMarek Rząsa - Poseł na Sejm RP - Obchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (388,06KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (540,01KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (555,26KB)

JPGPiotr Tomański Poseł na Sejm RP - Obchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (369,15KB)

JPGAndrzej Matusiewicz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Obchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (954,65KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (522,83KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (557,56KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (620,68KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (625,95KB)

JPGObchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (384,73KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 12-11-2009 08:34
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15