WTZ przy ul. Lelewela
Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie
Warsztat Terapii Zajęciowej
tel: (0-16) 678-04-40
e-mail:
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony jest przez Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, mieści się przy ulicy Lelewela 8A w Przemyślu.
Uczestnikami warsztatów są osoby, które ukończyły 18 rok życia, posiadające prawnie potwierdzony status niepełnosprawności, niezdolne do podjęcia pracy, mające w swoim orzeczeniu wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
W zajęciach terapeutycznych uczestniczy 20 osób.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od 7.00 do 14.00.
Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych działań wobec uczestnika i spodziewanych efektów tych działań. Program terapii ustalany jest przez Radę Programową, oraz indywidualnie przez każdego terapeutę, zatwierdzany przez kierownika placówki.
W WTZ znajdują się następujące pracownie:
- Muzyczna
- Majsterkowania
- Plastyczna
- Tkaniny
- Artystyczna
- Terapii Indywidualnej
- Rehabilitacji Społecznej
- Życia Codziennego
- Usprawnienia Fizycznego
- Gabinet Psychologa
Pracownia Życia Codziennego
Zajęcia kulinarne prowadzone są w kuchni wyposażonej w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego. W czasie zajęć uczestnicy poznają sposoby przyrządzania prostych potraw: zup, sałatek, deserów, ciast.
Poznają także urządzenia kuchenne i zasady posługiwania się nimi. Uczą się nakrywania i dekorowania stołu oraz odpowiedniego zachowania się przy stole. Poznają wartości odżywcze warzyw i owoców a także zasady zdrowego żywienia. Zajęcia te uczą podopiecznych samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.
W Pracowni Życia Codziennego realizowane są także zajęcia z zakresu:
- rozwijania umiejętności czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej;
- uczenia, usprawniania i doskonalenia takich czynności jak: ubieranie i rozbieranie się, higieny osobistej, przygotowywania i sporządzania posiłków, sprzątania;
- zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, kształtowania cech pracy, rozwijania zainteresowań;
- gry i zabawy – cele: poprawa sprawności fizycznej i psychicznej, rozwijanie orientacji, pomysłowości, uzupełnianie wiadomości oraz umiejętności podejmowania decyzji, wprowadzają poczucie sprawiedliwości, podporządkowanie i poznawanie zasad.
Pracownia Muzyczna
W Pracowni Muzycznej prowadzone są zajęcia z zakresu uwrażliwiania na wartości estetyczne związane ze światem muzyki poprzez śpiewanie piosenek, zajęcia rytmiczne, słuchanie muzyki, zabawy muzyczne.
Środkiem oddziaływania terapeutycznego jest tu muzyka (muzykoterapia). Muzyka pobudza wyobraźnię i wpływa korzystnie na kojarzenie. Ma zdolność wzbudzania emocji, zaspokaja potrzebę ekspresji emocji i zabawy. Pobudza potrzeby estetyczne i poznawcze. Działa na procesy fizjologiczne- na funkcje wegetatywne i motoryczne. Muzyka w sposób dynamiczny zmienia słuchacza, przekazuje napięcie, pobudza do działania, do skupienia uwagi, skłania do wzruszeń. Muzykoterapia wykorzystuje wpływ muzyki na psychosomatyczny ustrój człowieka, poprawia poczucie własnej wartości, powoduje wzrost samoakceptacji, redukuje stres i niepokój oraz zachęca do wyrażania uczuć w formie werbalnej jak i niewerbalnej.
Uczestnicy chętnie biorą udział w zabawach ruchowych. Tańczą, śpiewają, wystukują rytm znanych piosenek na prostych instrumentach muzycznych takich jak: trójkąt, bębenek, tamburyn, grzechotka, cymbały.
W pracowni został przygotowany podkład muzyczny do przedstawienia „Cztery Pory Roku”.
Pracownia Majsterkowania
Zakres programowy:
1) czynności gospodarczo – porządkowe, majsterkowanie;
2) użytkowanie narzędzi i urządzeń, ich przygotowanie, bezpieczne użytkowanie i zabezpieczenie po pracy;
3) zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, kształtowanie cech pracy, rozwijanie zainteresowań;
4) używanie i stosowanie odzieży ochronnej, maseczek, rękawic.
Uczestnicy obrabiają pod okiem terapeuty kawałki drewna, szlifują je i heblują. Uczą się wbijać gwoździe, przykręcać śruby i wkręty, posługiwać się narzędziami i urządzeniami mechanicznymi, młotkiem, szczypcami, piłami, nożycami, pilnikami, imadłem, oczyszczania metalu, drewna papierem ściernym, lakierowania i malowania. Rozwijają zdolności manualne. Zapoznają się także z podstawowymi czynnościami technologicznymi, uczą się świadomego i planowanego działania oraz pracy z narzędziami służącymi do naprawy uszkodzonego sprzętu.
Zakres programowy:
1) rysowanie i malowanie wykonywanie strojów i dekoracji okolicznościowych;
2) prowadzenie kroniki i dokumentacji fotograficznej;
3) zakup materiałów i pomocy plastycznych;
4) rozwijanie zainteresowań.
Zajęcia te są zazwyczaj powiązane z tematyką całodziennej pracy, z treściami środowiska społeczno-przyrodniczego. Niekiedy mają charakter swobodnej ekspresji, która daje możliwość wyobraźni, pozwalając na własną inwencję twórczą. Uczestnicy pracowni plastycznej posługują się materiałami takimi jak: farby plakatowe, farby do szkła, farby do tkanin, farby do ceramiki, kredki ołówkowe, kredki świecowe, pastele, bibuła, plastelina, modelina, a także materiałami naturalnymi typu szyszki, jarzębina, suszone kwiaty itp. Wykorzystują różnorodne techniki od szkicowania poprzez rysowanie, malowanie, wycinanie, klejenie do lepienia z gliny, masy solnej i papierowej oraz zdobnictwo. W ramach zajęć wykonują ozdoby, stroiki i kartki świąteczne.
Proponowane techniki plastyczne dostosowane są do zainteresowań i możliwości podopiecznych
Zakres programowy:
1) rozwijanie umiejętności takich jak: szydełkowanie, tkanie, szycie klejenie, wiązanie, haftowanie, naszywanie, itp., w zakresie formowania, łączenia elementów, wypełniania określonych powierzchni;
2) użytkowanie materiałów w zakresie ich przygotowania racjonalnego wykorzystania i zabezpieczenia;
3) zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, kształtowanie cech pracy, rozwijanie zainteresowań.
Zajęcia w pracowni odbywają się w formie pracy indywidualnej, bądź w małych grupach. Podczas zajęć w pracowni kształtuje się i utrwala następujące umiejętności: posługiwanie się przyborami krawieckimi (igła, nożyczki, naparstek, centymetr krawiecki), szycia ręcznego (ściegami krawieckimi i ozdobnymi), szycia maszynowego (elementy szycia i krojenie), wyszywanie i haftowanie (od ściegów najprostszych do najtrudniejszych), zasady kompozycji w aplikacjach (dobór koloru i faktury tkaniny), umiejętność samodzielnej pracy, planowania pracy, radzenia sobie z trudnościami. Wszelkie robótki są doskonałym ćwiczeniem rąk. Rozwijają zdolności manualne uczestników, precyzję ruchów, uwagę oraz orientację w przestrzeni.
Zakres programowy:
1) malowanie farbami olejnymi na płótnie, farbami akwarelowymi i plakatowymi, pastelami suchymi i olejnymi;
2) zdobienie przedmiotów użytkowych;
3) przygotowanie projektu wyroby, przygotowanie wzorów i szablonów, materiałów, stanowiska pracy.
Uczestnicy rozwijają tutaj swoje zdolności plastyczne. Zapoznają się z podstawowymi technikami malarstwa. Wykonują także prace metaloplastyki. Zajęcia mają na celu wszechstronne rozwijanie osobowości uczestnika, uwrażliwianie na sztukę i piękno, usprawnianie manualne, ćwiczenia koordynacji oka i ręki, ćwiczenia spostrzegawczości i uwagi.
Zakres programowy:
1) indywidualna terapia pedagogiczna w zakresie usprawniania ogólnego, ukierunkowana na określone potrzeby uczestników;
2) rozwijanie wiedzy ogólnej, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, logicznego myślenia, sprawności manualnej;
3) trening umiejętności interpersonalnych.
Zakres programowy:
1) kształtowanie sprawności kondycyjnej, w tym: siły, wytrzymałości, skoczności;
2) regulowanie czynności układu oddechowego;
3) działalność rekreacyjno – sportowa;
4) kształtowanie sprawności koordynacyjnej;
5) utrwalanie nawyku higieny osobistej;
6) zasady BHP na zajęciach fizycznych.
Zakres programowy:
W Pracowni Psychologa prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa w kierunku wyrównywania nastrojów i równowagi emocjonalnej.
Terapia poznawcza w kierunku wzbogacania wiedzy o otaczającym świecie. Korygowanie zaburzeń w orientacji przestrzennej. Wzbogacanie zasobu słownikowego.
Pracownia Rehabilitacji Społecznej
Zakres programowy:
1) zapoznanie z zasadami funkcjonowania i korzystania z miejsc użyteczności publicznej w mieście np. poczta, punkty usługowe, bank, itp.
2) poznanie aktywnej kultury miasta, np. wizyty w muzeach, kinie, teatrze, itp.
3) poznanie naszego miasta i okolic.
- spacery rekreacyjne, poznawcze, tematyczne, relaksacyjne;
- udział i organizowanie imprez okolicznościowych;
- zakupu materiałów koniecznych do realizacji zajęć i funkcjonowania WTZ;
- korzystanie ze sklepu samoobsługowego, kawiarni, poczty itp.,
- udział w kiermaszach twórczości osób niepełnosprawnych;
- trening ekonomiczny;
- wycieczki, pikniki np.na Kalwarii Pacławskiej, Piknik Rodzinny, Grzybobranie;
- udział w Programie Operacyjnym - Kapitał Ludzki – "Czas na aktywność w Mieście Przemyśl”;
- przedstawienia;
- udział w konkursach plastycznych, wystawach.
zajęcia cykliczne
- Tydzień Anioła
- Kuchnie Świata
- Warsztatowy Dzień Sportu
- Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
- Tydzień Filmowy – „Kino Filmów Terapeutycznych”
Przedstawienie taneczno-muzyczne pt. "Cztery Pory Roku" do muzyki A. Vivaldiego
Modyfikował: | Data modyfikacji: 10-11-2009 12:36