19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pierwsze spotkanie Prezydentów z terenu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu

W poniedziałek 26 października br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla uczestniczył w spotkaniu Prezydentów Miast z terenu województwa podkarpackiego: Mielca, Tarnobrzega, Rzeszowa i Krosna. Podczas rozmów podjęto decyzję o zawiązaniu Konwentu Prezydentów Podkarpackich Miast, w najbliższym czasie powstanie statut określający zasady uczestniczenia i regulujący kwestie związane z jego funkcjonowaniem. Jego zadaniem będzie wspólne omawianie ważnych spraw dla rozwoju regionu podkarpackiego, wymiana doświadczeń, omawianie i szukanie rozwiązań problemów z którymi zmagają się samorządy. Wypracowane wspólnie stanowiska będą przedstawiane władzom wojewódzkim oraz ministerialnym. Celem tego działania jest zwrócenie ich uwagi na sprawy istotne z punktu widzenia wykonywania zadań przez samorządy w strategicznych dokumentach.
Wczorajsze spotkanie służyło między innymi wypracowaniu wspólnego stanowiska w kwestii wprowadzenia zmian w projekcie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020. W najbliższym czasie przygotowany zostanie w tej sprawie dokument, który zostanie przesłany na ręce: Pani Elżbiety Bińkowskiej Ministra Rozwoju Regionalnego, Zygmunta Cholewińskiego Marszałka Województwa Podkarpackiego, a także Parlamentarzystów z terenu Podkarpacia. Rozmawiano również na temat promocji miast województwa podkarpackiego w kontekście EURO 2012. Prezydenci dyskutowali także na temat problemów związanych z ograniczeniem środków finansowych na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej w 2010 roku. Zapoznano się z propozycjami dokumentów przygotowanych przez Związek Miast Polskich dotyczących: zmian przepisów w „Karcie Nauczyciela” oraz stanowiskiem „w sprawie rygorystycznych wymagań i niewystarczających środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia powodujących ograniczenie dostępności do świadczeń zdrowotnych”. Zebrani rozmawiali również na tematy związane z zmianą granic miast. Podobne spotkania według założeń zawiązującego się konwentu będą miały charakter cykliczny. Działalność Konwentu będzie koordynowało Miasto Rzeszów jako miasto wojewódzkie.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl