5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„ARCHIPELAG SKARBÓW” W GIMNAZJUM NR 4 W PRZEMYŚLU

W dniach 15 i 16 września 2009 r. w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu został przeprowadzony autorski program profilaktyki zintegrowanej dr Szymona Grzelaka pt. „Archipelag Skarbów”,udoskonalony we współpracy z Barbarą Paź  i Grzegorzem Paź.

W programie uczestniczyła młodzież Gimnazjum nr 4 (około 130 osób-wszystkie klasy trzecie i jedna druga ). Spotkanie miało formę dwóch czterogodzinnych mitingów.   W programie wykorzystano udźwiękowione prezentacje multimedialne, wykłady podczas których pokazywano młodzieży, że warto podejmować rozsądne wybory, kierować się w życiu zasadami wstrzemięźliwości seksualnej do ślubu, wstrzemięźliwość od substancji psychoaktywnych, z szacunkiem odnosić się wobec kobiet, być asertywnym.

Przekaz pt. „Jak oswoić tygrysy” był swoistą prowokacją do głębszej refleksji nad własnym życiem i konsekwencjami podjętych decyzji. Uczniowie chętnie angażowali się  w ćwiczenia aktywizujące, podczas których dla najbardziej zaangażowanych przewidziane były nagrody.

Uwiarygodnienie profilaktyki dokonuje się przez uświadomienie zysków, które zostały podsumowane podczas festiwalu „Wyspy Skarbów”. Na zakończenie młodzież prezentowała prace własne o treści profilaktycznej. Przekaz skierowany był do rówieśników, którzy głośnymi brawami podziękowali uczniom za odważne wystąpienie.

Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Przemyślu dostrzegają i doceniają pozytywne aspekty programu. Dla nich poznanie wroga, jakim jest alkohol, narkotyki jest początkiem i warunkiem strategii walki. W poszukiwaniu przyczyn podejmowania zachowań ryzykownych, szybko odkryli, że choć jest ich wiele, to wbrew pozorom – wszędzie są one takie same. Zrozumieli, że wśród wielu „dogmatów” kultury największa pułapką okazał się kult sukcesu, promowany przez media i reklamy, prowadzący do tego, że człowiek wkłada coraz więcej wysiłku w realizację swoich kaprysów. Gimnazjaliści w przyszłości chętnie uczestniczyliby w podobnych programach.

Tuż po spotkaniu z młodzieżą odbyła się dwugodzinna rada szkoleniowa, skierowana do grona pedagogicznego oraz półtoragodzinne zebranie z rodzicami uczniów. Spotkanie z nauczycielami miało charakter wykładu, ukazującego wartości psychoedukacji społecznej wśród uczniów jako szansy na lepszy start w dorosłe życie. Nawyki profilaktyczne kształtują się przez całe życie, dlatego otrzymane zaproszenie skierowane do młodzieży było zachętą do kontynuacji zadań podjętych podczas realizacji programu. Rodzice otrzymali wskazówki w jaki sposób pomóc dorastającym dzieciom uporać się z trudnymi emocjami okresu dojrzewania.

Zajęcia z młodzieżą, szkolenie rady pedagogicznej i zebranie z rodzicami prowadził psycholog dr Szymon Grzelak. Wspólnie z autorem programu z młodzieżą pracowali: certyfikowany realizator programu i dwóch pomocników (studentów).

Dyrekcja Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich dziękuje Urzędowi Miasta – Naczelnikowi i Pracownikom Wydziałowi Spraw Społecznych za możliwość realizacji tak wartościowego programu.

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 15-10-2009 13:09
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-10-2009 13:10