2.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego"

Od czterech lat trwa organizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”.

Cmentarz Łyczakowski jest wyjątkowym miejscem, szczególnie bliskim sercu każdego Polaka – panteonem kultury narodowej, miejscem spoczynku bohaterów walk niepodległościowych. Z powodu zawirowań historii przez wiele lat nie płonął w tym miejscu żaden znicz, a właśnie dzięki akcji chcemy zapalić płomienie pamięci na grobach legendarnych Orląt Lwowskich, obrońców Ojczyzny z lat 1918 – 1920, dzielnych żołnierzy Tadeusza Kościuszki, Juliana Ordona, bohaterów powstania listopadowego i styczniowego.

W ciągu czterech lat akcji rekord „zbiórki” padł w roku ubiegłym, kiedy to na grobach lwowskiej nekropolii udało się zapalić 40.000 zniczy, zakupionych dzięki pomocy z Kraju. Światełka zakupione dzięki ofiarności rodaków będą zapalane przez cały dzień 1 listopada przez wolontariuszy – Polaków ze Lwowa, w tym młodzież szkolną, studentów, członków organizacji polskich, duchownych i innych chętnych.

Niezależnie od akcji zbiórki na zakup zniczy, prowadzona jest także jak co roku wśród młodzieży szkolnej akcja zbiórki samych zniczy, które następnie zostaną przekazane do Lwowa. Koordynuje ją jak co roku Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich.

Podajemy numer konta, na które można przekazywać pieniądze:
Firma „GAMITEX” S.C., 05-400 Otwock, ul. Olsztyńska 2
Kredyt Bank S.A. Filia Nr 6 w Otwocku – VIII o/Warszawa
Otwock, ul. Staszica 27
44 15 00 18 78 12 18 70 07 82 59 00 00
z dopiskiem: Akcja „Światełko dla Lwowa”Wszelkich informacji dotyczących akcji we Lwowie udzielą:
Wicekonsul Marcin Zieniewicz +380 504 174 623
Grażyna Basarabowicz +380 667 030 219
Barbara Pacan +380 677 483 114

 

źródło: Konsulat Generalny RP we Lwowie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl