10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody 70 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę

W dniu 16 września 2009 r. z okazji 70 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu udali się w „cichym marszu” na miejsce schronu bojowego „Linii Mołotowa”- symbolu okupacji ziem polskich przez Armię Czerwoną w okresie II wojny światowej. Dyrektor szkoły, Mirosław Bar, przywitał zaproszonych gości: Naczelnika Wydziału Edukacji- pana Piotra Idzikowskiego, poetkę- panią Teresę Parynę oraz znawców czasów II wojny światowej-pana Jacka Dzika i Łukasza Kozdroja. Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili rys historyczny związany z datą 17 września a także zaprezentowali wiersze autorstwa pani T.Paryny. Ciekawostki dotyczące „Linii Mołotowa” opowiedział pan Ł.Kozdrój, tym samym przybliżył historię i znaczenie tutejszego schronu bojowego, znajdującego się przy ulicy Sybiraków. Drugą częścią uroczystości był przemarsz pod Ścianę Śmierci przy ulicy Lwowskiej -miejsce kaźni 10 patriotów polskich, przy którzy zginęli w odwecie za spalenie przez ruch oporu w 1943 roku fabryki produkującej wozy dla armii niemieckiej. 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego wystąpili uczniowie, którzy przypomnieli bolesne dni września roku 1939. Społeczność szkolna chwilą ciszy oddała hołd poległym i pomordowanym z rąk hitlerowskich i sowieckich okupantów w okresie II wojny światowej. Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani Teresa Paryna, która podziękowała za zaproszenie i podkreśliła, jak bardzo ważną misję realizuje nasza szkoła w zakresie wychowania patriotycznego. Pan Piotr Idzikowski odwołał się do treści zaprezentowanych wierszy, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia i wyraził nadzieję, że dzięki takim uroczystościom pamięć o pokoleniach Polaków, którym przyszło bronić ojczyzny, nigdy nie zostanie zatracona .

Następnie pod pomnikiem pomordowanych złożono kwiaty, a pod ścianą straceń zapalono znicze. Uczniowie szkoły mieli również okazję obejrzeć film edukacyjny: Punkt oporu Przemyśl” przygotowany przez Stowarzyszenie KAPONIERA Przemyski Oddział Warowny. Fil ten przybliża tematykę roli Przemyśla w okresie II Wojny Światowej i linii demarkacyjnej na rzece San. Uroczystość została zabezpieczona przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Przemyślu.

 
Opublikował:  | Data publikacji: 08-10-2009 08:53
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 08-10-2009 08:54