13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mateusz Pieniążek znowu gości w progach naszej szkoły.

We wrześniu w Szkole Podstawowej Nr 15 wznowił działalność Klub Ciekawego Człowieka , którego zadaniem jest cykliczne zapraszanie i przedstawianie uczniom osób szczególnych i wyjątkowych – takich, którzy ze swojej pasji dali coś światu i zmienili go, czyli mają znaczny wkład w rozwój, kształtowanie wizerunku oraz budowanie tożsamości naszego otoczenia, regionu oraz Ojczyzny.

Kolejnym jego bohaterem był dobrze znany w naszym środowisku pisarz dla dzieci i dorosłych, autor m. in. „Legend Przemyskich”, „Baśni Krasiczyńskich” i „Legend Jarosławskich” – pan Mateusz Pieniążek.

Spotkanie adresowane było głównie do młodzieży z klas IV – VI, zainteresowanych zagadnieniami związanymi z książką, pracą pisarza, twórczością literacką - wzięło w nim udział 55 uczniów.

Autor dzielił się swoimi fascynacjami czytelniczymi, opowiadał o miłości do książek, wspominał ludzi, którzy rozwinęli w nim zamiłowanie do literatury do tego stopnia, że kontakt z nią jest do dzisiaj jego ulubioną formą spędzania wolnego czasu.

Niezwykle ciekawym okazał się powrót do dzieciństwa. Już wtedy jako mały chłopiec był bardzo częstym i ulubionym czytelnikiem Miejskiej Biblioteki w Przeworsku, któremu w nagrodę powierzano ważne zadania. Tak więc jego stałym, wieloletnim zajęciem było wręczanie kwiatów popularnym pisarzom przyjeżdżającym tam na spotkania. Do dzisiaj dokładnie pamięta taki moment podziękowania pisarce Marii Dąbrowskiej, jak również głaskających go po głowie za odwagę i grację Alinę i Czesława Centkiewiczów.

Pan Pieniążek z naturalną szczerością odpowiadał na pytania, zarówno te dotyczące życia zawodowego jak i codziennego. Okazuje się, że niemałą rolę odgrywają mieszkające z nim zwierzęta: pięć kotów i dwa psy, a uprawianym aktywnie sportem jest jazda na rowerze.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 mieli przyjemność wysłuchania przepięknych, ujmujących wierszy p. Pieniążka w artystycznym wykonaniu samego Autora, a odbywało się to z zamyśleniem ale i wzruszeniem, w zupełnej ciszy i skupieniu. Wśród prezentowanych utworów były i te znane i całkiem nowe, dotąd jeszcze nie wydane.

Poeta zaprosił i zachęcił uczestników do pracy i aktywnych działań twórczych w prowadzonym przez niego Międzyszkolnym Klubie Literackim, działającym również przy pietnasce.

Imprezę należy zaliczyć do bardzo udanych, gdyż zadowolenie publiczności, śmiałość i otwartość w zadawaniu pytań i przemiła atmosfera świadczą same za siebie.

Takie spotkania autorskie przynoszą wymierne korzyści w sferze duchowej, bo jak wiadomo działalność kulturalna, pomagająca w rozbudzaniu zainteresowań, aktywnym uczestnictwie w odbiorze literatury i sztuki sprzyja rozwijaniu uczuć tych wielkich i tych najmniejszych, ale zawsze pozytywnych.

Opublikował:  | Data publikacji: 08-10-2009 08:50
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 08-10-2009 08:52