30 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyska Jesień Poetycka

Tą imprezą oficjalnie rozpoczęto nowy sezon 2009/2010 w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEM. Była to już 14-ta odsłona spotkań z tym gatunkiem literatury. Przez 12 lat impreza ta nosiła nazwę Przemyska Wiosna Poetycka i odbywała się w maju. W ubiegłym roku nazywała się Jesienne Spotkania z Poezją, by ostatecznie w tym roku wzbogacona o formę teatralną i śpiewaną zaprezentować się jako Przemyska Jesień Poetycka. Te innowacje wprowadzone przez koordynatora projektu Renatę Nowakowską spowodowały, że poezja zaprezentowana została na wszystkie możliwe sposoby. Dyskutowano o niej, czytano ją, pokazano ją w formie spektaklu teatralnego i na koniec wyśpiewano ją.
Z powodu 200-nej rocznicy urodzin i 160-tej rocznicy śmierci Juliusza Słowackiego rok 2009 ogłoszony został Jego Rokiem. Cały piątek 4 września (dokładnie w 200-ną rocznicę urodzin wieszcza) na Zamku Kazimierzowskim związany był z twórczością tego wielkiego Polaka. Zaczęto o godz. 10.00 od sesji literackiej zatytułowanej „W kręgu sztuki Juliusza Słowackiego”. Prowadził ją Jacek Napiórkowski – poeta, prozaik, tłumacz, Redaktor Naczelny kwartalnika literackiego „Nowa Okolica Poetów”. Sesję rozpoczął Stanisław Michno – aktor i reżyser - od zaprezentowania utworu Juliusza Słowackiego pt. „Na sprowadzenie prochów Napoleona”. Następnie swoje spojrzenie - w formie esejów - na twórczość bohatera tego dnia przedstawili kolejno: Józef Kurylak - poeta i eseista, Zofia Zarębianka - poetka, eseistka, profesor tytularny w Katedrze Literatury XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jacek Gutorow - poeta, tłumacz, krytyk literacki i eseista, Krzysztof Lisowski – poeta, krytyk literacki, Dariusz Pado – poeta, adwokat oraz Jacek Napiórkowski.
Kolejnym „punktem programu” (godz. 18.00) był spektakl „Goplana i Grabiec- czyli niemożliwa miłość” według „ Balladyny” w wyk. Teatru M.I.S.T. z Krakowa. Premiera tego przedstawienia miała miejsce w Krakowie 1 lipca 2009 roku na deskach Teatru Ludowego - Scenie Pod Ratuszem. Sztuka opowiada o namiętnym uczuciu, jakim zapałała Goplana-królowa, nimfa, a zarazem wiedźma do wiejskiego uwodziciela i pijaczyny Grabca. W rolę Goplany wcieliła się Bożena Boba-Dyga, Grabca zagrał Wojciech Michno, postać Skierki przedstawiła Ola Barczyk, Chochlika zagrał Stanisław Michno, który był jednocześnie reżyserem i autorem opracowania tekstu, w rolę Dziewczyny wcieliła się Paulina Szymańska.
O godz. 20.00 odbyła się znana od pierwszej edycji i oczekiwana przez wielu stałych widzów Noc Poetów. Swoje utwory zaprezentowali kolejno: Janusz Szuber, Bożena Boba-Dyga, Krzysztof Lisowski, Józef Kurylak, Jacek Gutorow, Dariusz Pado, Jacek Napiórkowski, Zofia Zarębianka i Magdalena Praczyńska.
Bezpośrednio po Nocy Poetów odbył się recital duetu Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Grzegorz Palus (akordeon) zatytułowany „Wyśpiewane wiersze”.
Po zakończeniu tej całodziennej imprezy słychać było głosy oczekujących już na kolejną edycję. Wniosek z tego płynie prosty: nawet jedno danie - jakim była poezja - podawane przez cały dzień, ale w różnych formach może być zjadliwe, a nawet smakowite o czym świadczy wypełniona po brzegi widownia.

JPGPrzemyska Jesień Poetycka

JPGPrzemyska Jesień Poetycka

JPGPrzemyska Jesień Poetycka

JPGPrzemyska Jesień Poetycka

JPGPrzemyska Jesień Poetycka

JPGPrzemyska Jesień Poetycka

Opublikował:  | Data publikacji: 08-09-2009 15:05
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-02-2010 10:30