18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Czy na pewno profanacja?

Ostatnie wydarzenia na cmentarzu wojennym Strzelców Siczowych wywołują wiele emocji i komentarzy. Miały one miejsce na terenie naszego miasta, więc zajęcie stanowiska przez władze Przemyśla w tak ważnej sprawie jest oczywiste.

Prezydent Miasta otrzymał zaproszenie na dzień 24 sierpnia br. od Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie do wspólnego złożenia wieńców na cmentarzu przy ul. Pikulickiej – z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. Oczywiście zaproszenie, podobnie jak wielokrotnie wcześniej, zostało przyjęte, a nieobecnego Prezydenta Roberta Chomę reprezentował jego Zastępca Wiesław Jurkiewicz. Niestety z niewiadomych przyczyn do spotkania na cmentarzu nie doszło, ale pomimo tego delegacja przemyska złożyła wieńce przy pomniku żołnierzy i zapaliła znicze. Prawdopodobnie nieco później uczyniła to delegacja Konsula Ukrainy.


Chociaż ustalenia Policji dopiero trwają, Prezydent Miasta przyjmuje, jako najbardziej prawdopodobną wersję wydarzeń, zapalenie się sztucznego wieńca ukraińskiej delegacji od ustawionych w pobliżu zniczy. Władze miasta nie wierzą w celowe działanie, jakiegokolwiek mieszkańca Przemyśla, które godziłoby w pamięć pochowanych na cmentarzu Strzelców Siczowych. Doszukiwanie się przez Związek Ukraińców w Polsce aktu wandalizmu w miejscu pamięci, jest działaniem na wyrost i niepotrzebnie podgrzewa i tak skomplikowaną sferę stosunków narodowościowych.

Opublikował:  | Data publikacji: 27-08-2009 11:33
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15