9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

W sobotę 27 czerwca br. odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Św. odprawiona w przemyskiej Archikatedrze w intencji twórcy i pierwszego kustosza Muzeum Kazimierza Osińskiego jego rodziny oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk i pracowników muzeum. Przy wejściu do nowego gmachu Muzeum przybyłych na uroczystość powitał Mariusz Olbromski Dyrektor Muzeum. Po krótkiej prezentacji osoby i dokonań Kazimierza Osińskiego dokonano odsłonięcia jego pomnika. W Sali audiowizualnej po wystąpieniach i gratulacjach odbyła się projekcja filmu o dziejach instytucji obchodzących jubileusz swojej działalności. Uroczystość ta stała się również okazją do zjazdu rodziny Osińskich, którzy do Przemyśla przyjechali z rożnych części świata.
W drugiej części uroczystości odbyła się okolicznościowa konferencja zatytułowana: Inteligencja polska na Kresach południowo-wschodnich Rzeczypospolitej jako forma organizacji „klasy umysłowej”. Następnie odbył się wernisaż wystawy Przemyskie TPN i Muzeum w obronie polskiej kultury, nauki oraz tradycji. W 100-lecie powstania inaugurującej obchody 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Uczestnicy uroczystości złożyli również kwiaty na grobach Kazimierza Osińskiego pierwszego kustosza muzeum oraz Leonarda Tarnawskiego – pierwszego prezesa TPN-u.
W imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla udział wziął w tym wydarzeniu Dariusz Iwaneczko Zastępca Prezydenta, który pogratulował instytucjom pięknego jubileuszu. Podkreślił, iż: „Wiek nieprzerwanej działalności i kultywowanie bogatych tradycji oraz odkrywanie i przekazywanie historii przyszłym pokoleniom Przemyślan zasługuje na szczególne uznanie. Członkom oraz sympatykom Towarzystwa życzę wszelkiej pomyślności orz kolejnych lat równie owocnej pracy na rzecz lokalnej społeczności”.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydent Miasta

JPGObchody 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (376,20KB)

JPGOdsłonięcie Pomnika Kazimierza Osińskiego - pierwszego kustosza Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (432,96KB)

JPGOdsłonięcie Pomnika Kazimierza Osińskiego - pierwszego kustosza Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (855,07KB)

JPGOdsłonięcie Pomnika Kazimierza Osińskiego - pierwszego kustosza Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (561,78KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 29-06-2009 08:25
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15