16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN

22 czerwca 2009 r. - koncert fortepianowy na cztery ręce w wyk. Anny i Ines Walachowski

Zamieszkałe w Niemczech światowej sławy siostry Anna i Ines Walachowski (Wałachowskie) pochodzą z Wrocławia, jednak swoje korzenie mają w Bachowie (wieś w gminie Krzywcza). To właśnie tu przed wojną mieszkali dziadkowie i rodzice artystek, którzy zostali wywiezieni na Syberię. Po powrocie z niej nie wrócili już do Bachowa. Znaleźli się we Wrocławiu, gdzie urodziły się Anna i Ines Walachowski.
Siostry Walachowski jako duet fortepianowy zadebiutowały w 1996 roku. Zdobyły wiele nagród na konkursach w Niemczech, Polsce i Włoszech. Występują w znanych ośrodkach muzycznych w Niemczech: Monachium (Prinzregententheater), Berlinie (Berliner Philharmonie), Lipsku (Gewandhaus), Hamburgu i Kolonii. Gościły na festiwalach w Stuttgarcie (Europäisches Musikfest Stuttgart), Passau (Europäische Wochen Passau), Meklenburgii (Festspiele MV), Rheingau, Szlezwiku-Holsztynie i Dreźnie (Dresdner Musikfestspiele).
Anna i Ines Walachowski naukę muzyki rozpoczęły odpowiednio w wieku sześciu i czterech lat. Ukończyły Wyższą Szkołę Muzyczną w Hanowerze i Mozarteum w Salzburgu. Kształciły się pod kierunkiem prof. Karla-Heinza Kämmerlinga, prof. Alfonsa Kontarsky"ego i prof. Josefa Antona Scherrera. Ich nagrania prezentowane są w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych, m.in. BBC London, Radio France Paris i WestArt. Nagranie z berlińskiej filharmonii i z sali koncertowej Radia Bremen zostało odtworzone przez 27 stacji radiowych, w tym Radio Moskwa, National Public Radio Washington i BBC London. Siostry Artystki nagrały osiem płyt CD z utworami C. Saint-Saënsa, F. Mendelssohna, F. Poulenca, W. A. Mozarta, F. Chopina, P. Czajkowskiego, J. Brahmsa, S. Rachmaninowa, M. Ravela i G. Gershwina. Ich repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność, na cztery ręce i na dwa fortepiany. Często biorą udział w programach muzyczno-literackich, m.in. z udziałem znanego niemieckiego aktora i gwiazdora telewizyjnego Rogera Willemsena oraz byłego ministra Norberta Bluema.
Na scenie Zamku Kazimierzowskiego Anna i Ines Walachowski zaprezentowały utwory J. Brahmsa, S. Moniuszki, M. Moszkowskiego, P. I. Czajkowskiego. Koncert prowadziła i słowem ubarwiła Zofia Stopińska – Polskie Radio Rzeszów.

24 czerwca 2009 r. – XIX ŚWIĘTOJAŃSKA NOC JAZZOWA
ŚWIĘTOJAŃSKA NOC JAZZOWA w Klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK stała się tradycją i oczekiwanym wydarzeniem. Tak też było 24 czerwca br. Podczas XIX edycji tej imprezy przemyskiej publiczności zaprezentowały się grupy: "Seb Bernatowicz trio feat. Antoni Krupa" i „Jarek Śmietana Quartet”.
Ten wieczór stał pod znakiem jazzu w przeróżnych odcieniach, które stworzyły piękną tęczę barwnych nastrojów. Bez wątpienia była to jedna z najlepszych odsłon tej imprezy. Koncert trwał blisko cztery godziny – krótkie cztery godziny, które nie wiadomo kiedy minęły. Bardzo, bardzo liczna widownia usłyszała wszystko co najlepsze w tym gatunku muzyki i to na najwyższym, wirtuozerskim poziomie. Mogłoby się wydawać, że zaproszenie wybitnych muzycznych osobowości załatwia sprawę poziomu koncertu. Zapewne tak jest, jednak w tym konkretnym wypadku było jeszcze to „coś”. Czyżby czar nocy świętojańskiej obudził w nas pierwotne żywioły?
Liderem zespołu „Seb Bernatowicz trio feat” jest pochodzący z Przemyśla pianista, kompozytor i aranżer Sebastian Bernatowicz. Na ten niezwykły wieczór zaprosił do swojego składu Antoniego Krupę – muzyka, dziennikarza, autora książki „Miasto błękitnych nut… czyli historia krakowskiego jazzu i nie tylko…”. Promocja tego wydawnictwa miała miejsce dwie godziny przed występem w „Niedźwiadku” w nowo powstałej kawiarni przy księgarni „Libera”. Antoni Krupa rozpoczął koncert. Śpiewał, grał na gitarze i harmonijce ustnej – na początku solo, a później kilka utworów z grupą „Seb Bernatowicz trio feat” w składzie: Sebastian Bernatowicz - fortepian, Tomasz Kupiec - kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja, Antoni Krupa (gościnnie) – gitara, harmonijka ustna, śpiew. Później muzycy z tego zespołu do końca pierwszej części koncertu grali już sami.
Sebastian Bernatowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1994) w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Gra na różnych instrumentach klawiszowych, członek ZAIKS-u od roku 1997. Podczas konkursu młodych i debiutujących zespołów jazzowych Jazz Juniors w roku 1993 otrzymał nagrodę indywidualną. Jest cenionym współpracownikiem wielu znakomitych muzyków jazzowych. W latach 1993-96 regularnie pracował z Januszem Muniakiem. Jest członkiem grupy „Little Egoists” od 1993 roku. Z tym zespołem koncertował nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, w Czechach i na Słowacji. Sebastian Bernatowicz to również ceniony akompaniator. Występował z wieloma wokalistkami jazzowymi: Grażyną Auguścik, Sanni Orasmaa oraz śpiewającymi aktorkami m. in. Katarzyną Jamróz i Januszem Zbiegiełem. Był odpowiedzialny za stronę muzyczną widowisk: „De Profundis” i „Magnum Sal” firmowanych przez Marka Stryszowskiego.
Liderem grupy „Jarek Śmietana Quartet” jest znany i uznany w Europie i na świecie wybitny gitarzysta i kompozytor Jarosław Śmietana. Zapytany w wywiadzie dla „Independent” czym jest dla niego muzyka jazowa odpowiedział tak: ”To pytanie trudne i szerokie, ale na pewno jazz jest sposobem na życie, ponieważ jestem muzykiem zawodowym, utrzymuję z tego siebie i rodzinę, a na scenie jazzowej jestem od 30 lat. Znam wszystkie jasne i ciemne strony tego zawodu. I po tych 30 latach na scenie nie wyobrażam sobie, że mógłbym robić w tej chwili coś innego, tak mnie to wciągnęło. Jazz to jest pasja, to jest sposób na życie. I dla każdego może być czymś innym. Dla muzyka, traktującego to serio, musi być sposobem na życie. Dla fana, dla odbiorcy, dla słuchacza, dla człowieka, który kocha muzykę może być też sposobem przeżywania rzeczy na poziomie swojej wrażliwości. Jazz jest muzyką, a mogą być tylko dwa rodzaje muzyki: dobra i zła. Do dobrej może zarówno należeć jazz, jak i muzyka klasyczna, jak i pop, rock, folk i wszystkie gatunki, które mogą być i dobre i złe. Dla mnie ten podział jest oczywisty: muzyka jest albo dobra, albo zła. Jeśli jest dobra, to z przyjemnością jej słucham. I nie słucham tylko jazzu, ale słucham różnej muzyki, staram się być otwarty na wszystko”. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie podczas koncertu w „Niedźwiadku”.
Jarosław Śmietana ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Jest najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie, a także wielu krajach świata. Początkowo grał w amatorskim zespole bluesowym Hall, z którym zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą (1972). Na scenie zawodowej karierę rozpoczął od współpracy z krakowskim zespołem Dżamble. Nagrywał również z niemieckim big-bandem Klausa Lenza. W latach siedemdziesiątych leader legendarnej już grupy „Extra Ball”, następnie zespołów „Sounds”, „Symphonic Orchestra”, „Polish Jazz Stars”. W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Wydał ponad trzydzieści płyt autorskich, w których występuje jako solista i leader. Za płytę „Jarek Śmietana – Songs and other ballads” otrzymał w roku 1998 laur Fryderyka. Swoje płyty autorskie nagrywał w prestiżowych studiach Nowego Yorku. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. Otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej „Złoty Laur” za mistrzostwo w sztuce.
Jarosławowi Śmietanie podczas przemyskiego koncertu towarzyszyli: Piotr Wyleżoł – piano, Adam Kowalewski – bas, Adam Czerwiński – perkusja.

JPGJarek Śmietana Quartet

JPGJarek Śmietana Quartet

JPGAnna i Ines Walachowski

JPGAnna i Ines Walachowski

JPGSeb Bernatowicz

JPGJarek Śmietana

JPGSeb Bernatowicz Trio i Antoni Krupa

Opublikował:  | Data publikacji: 25-06-2009 15:42
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-02-2010 10:30