5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zaproszenie na odsłonięcie pomnika Kazimierza Marii Osińskiego

27 czerwca 2009 przed Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zostanie  odsłonięty   pomnik KAZIMIERZA MARII OSIŃSKIEGO w 100 rocznicę założenia Muzeum w Przemyślu

Autor pomnika: Marian Szajda

MARIAN SZAJDA

Urodził się w 1965 roku  w Przemyślu. Ukończył  Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1980-1985) oraz Wydział Rzeźby w  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1986-1991), gdzie uzyskał dyplom w pracowni Mariana Koniecznego.

Od 1994 roku współpracuje z Odlewnią Dzwonów Janusza Felczyńskiego, dla której wykonał około 300 płaskorzeźb do wystroju dzwonów, m.in. ubierał dzwon dla Dworu Artusa w Gdańsku, dzwon dla miasta Paderborn, dzwon "Generał Zaruski".

W czasie obchodów 200-lecia Odlewni, prezentowano jego dorobek w dziedzinie płaskorzeźby ludwisarskiej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Uprawia medalierstwo, płaskorzeźbę i rzeźbę, jest autorem wielu płyt pamiątkowych.Uczestniczy w plenerach artystycznych oraz wystawach zbiorowych. W  2005 zorganizowano mu wystawę indywidualną  „Pracownia Rzeźby Mariana Szajdy” w Muzeum Historii Miasta, Oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Od 2000 roku posiada pracownię rzeźby przy ul. Grodzkiej w Przemyślu. Ważniejsze realizacje: statuetka do Dorocznej Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego, fontanna w Muzeum Narodowym w Przemyślu, pomniki  Jana Pawła II w Żaganiu oraz w Warze koło Dynowa.

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl