Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

65. rocznica martyrologii Polaków w Rumnie i na Kresach II RP

Światowy Kongres Kresowian oraz Rodziny Kresowe są organizatorami obchodów 65. rocznicy martyrologii Polaków w Rumnie i na Kresach II RP. Uroczystości rozpocznie w piątek 12 czerwca br. (g. 13.30) złożenie kwiatów pod pomnikiem martyrologii Polaków na Kresach II RP na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu. Pół godziny później w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędą się kolejne wydarzenia przewidziane w programie:
- spotkanie z naocznymi świadkami martyrologii Polaków na Kresach II RP,
- prezentacja filmu i pokaz zdjęć z uroczystości w Hucie Pieniackiej (z udziałem Prezydentów Polski i Ukrainy w dniu 28 lutego 2009r.),
- wystawa fotografii z tej uroczystości,
- pokaz filmu „Skrawek piekła na Podolu”,
- poezja i pieśni kresowe,
- promocja książek kresowych.

O godz. 18.00 w Kościele pw. Świętej Trójcy rozpocznie się Msza Św. za pomordowanych Polaków z rąk nacjonalistów OUN – UPA w Rumnie, okolicznych miejscowościach i na Kresach Płd – Wsch. Wkrótce po tym nastąpi część słowno – muzyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży połączona z ceremonią wmurowania urn z ziemią pobraną z Huty Pieniackiej, Ihrowicy, Płotyczy, Berezowicy Małej, Szlachciców i Łozowej. Tę część zakończy Apel pamięci pomordowanych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Druga część uroczystości odbędzie się 13 czerwca br. na Polskim cmentarzu w Rumnie, gdzie o godz. 11.00 (czasu ukraińskiego) odbędzie się Msza Św. za pomordowanych Polaków i zmarłych z udziałem duchownych rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych, mieszkańców Rumna, okolicznych miejscowości i pielgrzymów z Polski. Na koniec będzie miał miejsce Apel pamięci pomordowanych.

Uroczystości zostały objęte Honorowym Patronatem przez JE ks. Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolitę Przemyskiego, Konsula Generalnego RP we Lwowie Grzegorza Opalińskiego, Radę Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomę oraz Starostę Przemyskiego Jana Pączka.

JPGProgram uroczystości (307,09KB)