8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Centralna Inauguracja VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu

Przemyśl to jedno z miast najaktywniej uczestniczących w kampanii promującej czytanie dzieciom. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to okazja do przypomnienia o wielkim znaczeniu codziennego czytania dzieciom dla ich rozwoju i sukcesu.
Organizatorami Centralnej Inauguracji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, która odbyła się na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu byli: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Urząd Miejski w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Przemyśla.
Impreza zgromadziła ogromną liczbę dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli, które w kolorowym korowodzie bajkowych postaci przybyły na zamkowe wzgórze prowadzone przez Harcerską Orkiestrę Dętą Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy. Przemyskie obchody rozpoczęły się o godz. 10.00, a prowadzili je wspólnie przemyślanka Ewa Lis i znany z TVP Maciej Orłoś. Na plenerowej scenie przed Zamkiem Kazimierzowskim odbyło się wielkie, wspólne czytanie „Lokomotywy” J. Tuwima, w którym udział wzięli przedstawiciele władz miasta, środowisk twórczych oraz instytucji kultury. Część artystyczna składała się głównie z występów przemyskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Swoje zdolności artystyczne zaprezentowali: Zespół taneczny z Miejskiego Przedszkola Nr 3, Zespół Taneczny „Koralik”, Centrum Piosenki Dziecięcej przy SP Nr 15, Dzieci z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, Zespół „Gracja” z Łańcuta, Zespół taneczny z Gimnazjum Nr 7. Popisy najmłodszych przeplatane były głośnym (do mikrofonu) czytaniem wierszy i bajek przez dorosłych. Centralną Inaugurację VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu swoim występem uświetnili: Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Ewa Konstancja Bułhak (aktorka Teatru Narodowego w Warszawie), Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, aktorzy Teatru „Fredreum”, Agata Widzowska Pasiak i Urszula Kozłowska (autorki książek dla dzieci), pisarka Ewa Dziewulska, Agata Wątróbska (przemyślanka, aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie), Księża reprezentujący 3 wyznania: rzymskokatolickie, prawosławne i greckokatolickie, służby mundurowe – przedstawiciele Straży Pożarnej, PKP, Policji i Straży Miejskiej, legendę o wzgórzu zamkowym przedstawił przemyski publicysta Jacek Błoński. Przedpołudniową część zakończył recital Ewy Konstancji Bułhak, która wykonała piosenki do wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. O godz. 12.00 z wieży zamkowej rozległ się hejnał przemyski i nastąpiło uroczyste wypuszczenie balonów. Zaraz po tym z powodu deszczu część występów przeniesiona została do sali widowiskowej.
Druga część rozpoczęła się o godz. 18.00 wspólnym czytaniem „Lokomotywy” J. Tuwima, w którym udział wzięli organizatorzy Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz Ewelina Flinta z zespołem. Po „Lokomotywie” odbył się konkurs, w którym trzeba było wykazać się wiedzą związaną z działalnością Fundacji „ABCXXI”. Nagrodami były „dokumentalne” fotografie siedmioletniej Eweliny Flinty oraz koszulka z nadrukiem tej fotografii.
Ostatnim punktem programu Centralnej Inauguracji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom był koncert Eweliny Flinty z zespołem. Artystka debiutowała na Przystanku Woodstock. Występowała w Teatrze Buffo. W 1996 r. śpiewała w zespole Eveleve, który rok później zmienił nazwę na Surprise. W 2002 roku wzięła udział w programie „Idol”, w którym zajęła drugie miejsce. W niecały rok po zakończeniu programu nagrała debiutancką płytę „Przeznaczenie”, która zdobyła status złotej płyty. W marcu 2005 wydała drugi album „Nie znasz mnie”. 7 marca 2009 roku Ewelina otrzymała medal św. Brata Alberta za swoją działalność charytatywną. Obecnie artystka pracuje nad trzecim albumem, którego premiera przewidziana jest na rok 2009.

 

Opracowanie Tomasz beliński

JPGCała Polska Czyta Dzieciom 2009 (675,33KB)

JPGCała Polska Czyta Dzieciom 2009 (590,25KB)

JPGCała Polska Czyta Dzieciom 2009 (632,21KB)

JPGCała Polska Czyta Dzieciom 2009 (636,95KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 05-06-2009 14:55
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-02-2010 10:30