14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Centralna Inauguracja VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Urząd Miejski w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zapraszają wspólnie do udziału w Centralnej Inauguracji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), która odbędzie się 1 czerwca 2009 r. na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Patronat honorowy nad imprezą roztoczyli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Przemyśla.
Inauguracja OTCD rozpocznie się o godz. 9.30 kolorową paradą, która przejdzie ulicami miasta. Uroczystość poprowadzą: Ewa Lis i Maciej Orłoś. W wielkim czytaniu dzieciom udział wezmą m.in.: Ewa Konstancja Bułhak (aktorka Teatru Narodowego), Agata Wątróbska (przemyślanka, aktorka Teatru Dramatycznego), aktorzy Teatru Fredreum oraz pisarze, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych i Kościoła. Tradycyjnie uczestniczący w Inauguracji artyści oraz goście wspólnie przeczytają i wyrecytują LOKOMOTYWĘ Juliana Tuwima, która co roku jest oficjalnym hasłem rozpoczęcia Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i czytana jest wspólnie na tysiącach imprez od Helu po Tatry. Na zakończenie Inauguracji o godz. 18.00 zaśpiewa Ewelina Flinta z zespołem.
Zachęcamy również do udziału w imprezach towarzyszących Inauguracji VIII OTCD. 31 maja (niedziela), w Restauracji Wiedeńskiej „M. Tomaszewska” (Pl. Konstytucji 3 Maja 6) o godz. 18.00 odbędzie się „Familijny Wieczór Literacki” czyli spotkanie z autorami książek dla dzieci: Agatą Widzowską Pasiak, Urszulą Kozłowską, Lidią Miś i Maciejem Orłosiem, a także współautorką książki „Z dzieckiem w świat wartości” Ireną Koźmińską. 1 czerwca (poniedziałek) o godz. 14.00 zapraszamy do Przemyskiej Biblioteki Publicznej (ul. Słowackiego 15) na wernisaż prac nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA Z KOLEKCJI „Cała Polska czyta dzieciom”. Polecamy także spotkanie z Grzegorzem Kasdepke autorem książek dla dzieci, które odbędzie się 4 czerwca (czwartek), o godz. 11.00 w Sali Widowiskowej na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.
Serdecznie zapraszamy! Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

Patronami medialnymi Centralnej Inauguracji VIII OTCD są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Polskie Radio Rzeszów. Sponsorami i Darczyńcami są: Nestlé Polska S.A. – Sponsor Generalny Fundacji ABCXXI, Fundacja BRE Banku, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Bank PKO BP. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD), trwający od 1 do 7 czerwca br., to największe doroczne święto organizowane przez Fundację ABCXXI, podczas którego znane osobistości lokalne – władze, aktorzy, dziennikarze i sportowcy prześcigają się w głośnym czytaniu dzieciom. OTCD jest okazją do przypomnienia rodzicom o wielkim znaczeniu codziennego czytania dzieciom dla ich rozwoju i sukcesu. W wielu regionach kraju OTCD przekształcił się w najważniejszą imprezę kulturalna roku i zyskał sympatię nie tylko małych i dużych czytelników. W 2008 r. w obchodach święta czytania wzięło udział 1900 miejscowości.
W całym kraju w związku z Tygodniem Czytania odbywają się liczne imprezy czytelnicze:
W Poznaniu księgarnia „Z bajki” zaprasza na spotkania z bohaterami literackimi. Odbędą się m.in.: urodziny Pana Kleksa , spotkanie z „Mikołajkiem” oraz zabawy wokół książki „Jak mama została Indianką”. W Krakowie VIII OTCD zostanie zainaugurowany na stadionie MKS Cracovii. Wśród licznych atrakcji towarzyszących głośnemu czytaniu przewidziano m.in.: warsztaty sportowo – edukacyjne, spotkania z hokeistami oraz piłkarzami, a także rozgrywki wielkoformatowymi grami planszowymi. W Gdańsku w Szkole Podstawowej nr 24 odbędą się zabawy z zakresu dramy wokół twórczości Juliana Tuwima, konkursy plastyczne oraz spotkanie z autorką książek dla dzieci Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Tychy zorganizują festyn pn. „Bajkoczytanie na tyskiej polanie”, w którym udział wezmą przedstawiciele tyskiego świata kultury, oświaty, mundurowi oraz duchowni, natomiast Olkusz zaprasza do „Świata magii i czarów” na nocne spotkanie
z książkami Doroty Terakowskiej. Więcej informacji nt. imprez odbywających się w całym kraju w ramach VIII OTCD można znaleźć na stronie: www.calapolskaczytadzieciom.pl

Patronami medialnymi Fundacji ABCXXI są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Gazeta Wyborcza, Polityka, Dziecko, Gutek Film, Bliżej Przedszkola, www.gazeta.pl, www.edziecko.pl, www.miastodzieci.pl, PRESS - SERVICE Monitoring mediów Sp. z.o.o.
Darczyńcami i Grantodawcami Fundacji ABCXXI są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Fundacja PZU, Bank PKO BP, Fundacja BRE Banku, PACK DRUK Uszok&Uszok, Polkomtel S.A., Świat książki Sp. z o.o., Granna.
Sponsorami Fundacji ABCXXI są: Nestlé Polska S.A. – Sponsor Generalny, mBank – Sponsor Strategiczny, International Paper Sp. z o.o., Antalis Sp. z.o.o. BRE leasing Sp. z o.o.

Więcej informacji nt. OTCD udziela:
Agnieszka Szymańska
Specjalista ds. Mediów
Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
tel. kom. 0 603 348 368 e-mail:
www.cpcd.pl

JPGEwelina Flinta (215,23KB)

JPGCała Polska czyta dzieciom (362,34KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 26-05-2009 11:38
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15