1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert Cryptic Tales

29.05.2009
Koncert (Klub Sing sing)

CRYPTIC TALES

Supportami będą zespoły:
Embrional, Underdark, Sacrifer

Bilety w cenie: 15zł (przedsprzedaż), 19zł w dniu koncertu

Doświadczony przemyski zespół, który powraca po latach nieobecności na scenie. Cryptic Tales byli znani z nagranych płyt i zagranych koncertów nie tylko w Polsce ale także za granicą. Zespól zagrał ostatnio koncert jako support SAMAEL! i promuje swoją płytę "VII Dogmata of Mercy" wydaną w Polsce i w USA (Crash Music).

Cryptic Tales powstał w 1989 r. Założycielami zespołu byli Piotr Kopko (gitara, wokal) oraz Jarosław Maciuszek (perkusja). Wkrótce dołączył do nich Dariusz Gibalewicz (gitara) i Witold Zawadzki (bas). Po dwóch latach prób zespół decyduje się nagrać swoją pierwszą taśmę demo "The Sign Of The Southern Cross" (1991 r.). Taśma zebrała wiele pozytywnych recenzji pozwalając zaistnieć Cryptic Tales na polskiej scenie podziemnej. Zespół zostaje zauważony przez Carnage Rec. i dwa lata później ukazuje się pierwsze oficjalne wydawnictwo Cryptic Tales "Anathema" (Carnage Rec. 93r.). "Anathema" zbiera sensacyjne recenzje i według wielu opinii zostaje uznana najoryginalniejszą polską death metalową produkcją w 1993 roku. Materiał zaskakuje świeżością pomysłów. Rozszerzając brzmienie o partie kontrabasu, gitary klasycznej oraz klawiszy zespół rozbija skostniałe kanony death metalowych aranżacji.

W owym czasie Cryptic Tales sporo koncertuje pojawiając się na scenie obok najważniejszych zespołów polskiego podziemia. W 1994 r. wychodzi następne oficjalne wydawnictwo Cryptic Tales "Valley Of The Dolls" (Gama/Croon Rec. 94 r.). Kolejny raz zespół zaskakuje wzbogacając agresywne brzmienie o partie fletu. Materiał wzbudza wiele kontrowersji i przechodzi do historii bez większego echa.

Wkrótce po nagraniu "Valley Of The Dolls" zespół opuszcza Witold Zawadzki (bas) a na jego miejsce pozyskany zostaje Mateusz Bernardyn. Rok 1996 przyniósł kolejną tym razem pełno wymiarową produkcję Cryptic Tales "The Tales" (Croon Rec. 96 r.). Niedługo po tym materiał jest ponownie re-masterowany i wychodzi w formie CD nakładem niemieckiej wytwórni Awaken Prod.

Z zespołem żegna się Dariusz Gibalewicz (gitara) a w jego miejsce przyjęty zostaje Maciej Motyka. "The Tales" przywraca utraconą pozycję Cryptic Tales na polskiej scenie death-doom ustawiając zespół w gronie liderów gatunku. Cryptic Tales promuje swoje nagrania licznie koncertując głównie na terenie Polski i Niemiec. W 1998 r. będąc w najlepszej formie zespół nieoczekiwanie znika ze sceny.
Cryptic Tales zapisał się w kartach historii polskiej sceny jako zespół nietuzinkowy, poszukujący nowych rozwiązań brzmieniowych. W latach 90-tych był znaczącym zespołem tej sceny zyskując sporo fanów i uznanie mediów. Takie pozycje jak "Anathema" czy "The Tales" dziś już kolekcjonerskie unikaty przeszły do historii polskiej sceny metalowej jako materiały kultowe.

Po siedmiu latach przerwy zespół wznawia próby w składzie Piotr Kopko (gitara, wokal), Jarosław Maciuszek (perkusja), Mateusz Bernardyn (bas) oraz nowa twarz w Cryptic Tales Jacek Fall (gitara). Rozpoczyna się praca nad nowym wizerunkiem muzycznym zespołu w efekcie której wychodzi kolejna płyta Cryptic Tales "VII Dogmata Of Mercy" (Empire Rec. 2008 r.). W międzyczasie skład zespołu zasila Bartłomiej Filipiński (instrumenty klawiszowe).

Album "VII Dogmata Of Mercy" zaznacza się na polskiej scenie jako bardzo solidny materiał i otrzymuje wysokie noty w polskich mediach. "VII Dogmata Of Mercy" cieszy się też sporym zainteresowaniem fanów w związku z czym CRYPTIC TALES realizuje pierwszy w historii video klip - Towards Modern Darkness - (ZWELLINDER GROUP 08). Niedługo później zespół decyduje się wznowić działalność koncertową i pojawia się jako support u boku SAMAEL (Kraków, Loch Ness 09). W kwietniu 2009 r. płyta "VII Dogmata Of Mercy" zostaje wznowiona przez amerykańską wytwórnię CRASH MUSIC.
 

JPGCryptic Tales - plakat (52,22KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 18-05-2009 13:40
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-02-2010 10:30