14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wojewódzkie Obchody 20-tej rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej

W związku z dwudziestą rocznicą odzyskania wolności i upadku komunizmu Centrum Kulturalne oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. przygotowało widowisko historyczne pt. „A mury runą...”. Inscenizacja przedstawiać będzie charakterystyczne wydarzenia dla Polski i Przemyśla, które miały miejsce w latach od 1946 do 1989 roku.

 

Wojewódzkie Obchody
20-tej rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej

 

31 maja 2009

Program:

15.30 Uroczysta Msza Święta (Archikatedra Przemyska)


17.00 Inscenizacja historyczno-teatralna wydarzeń z lat 1946-1989 (Rynek - ul. Kazimierzowska - Pl. Niepodległości – ul. Franciszkańska)

19.00 Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zakończony Apelem Pamięci (Rynek)

 

Podczas tego plenerowego widowiska przedstawione zostaną wydarzenia, które miały miejsce w powojennej historii Polski. Całość podzielona będzie na szereg scen rodzajowych i obejmować będzie okres od 1946 do 1989 roku. Będziemy świadkami scen przedstawiających życie w czasach komunizmu, z tak charakterystycznymi elementami jak pochody 1-majowe, wprowadzenie Stanu Wojennego, czy brutalnie rozpędzane przez ZOMO i Milicję demonstracje solidarnościowe. Autorzy scenariusza przewidzieli również akcenty przemyskie na bazie wydarzeń, które rozegrały się w naszym mieście, jak również tak ważne dla losów nie tylko Polski lecz i całego Świata sceny przedstawiające wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową czy sukces pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Widowisko wzbogacone zostanie scenografią, zabytkowymi już dziś samochodami milicji, wojska, cywilnymi, mundurami. Na ulicach pojawią się charakterystyczne ulotki, plakaty propagandowe, afisze i flagi. Poszczególne sceny przeplatane będą narracją lektora, archiwalnymi nagraniami oraz piosenkami Jacka Kaczmarskiego. W inscenizacji udział wezmą zarówno członkowie grup rekonstrukcyjnych, statyści jak i profesjonalni aktorzy. Zobaczymy m.in. Joannę Szczepkowską oraz Jana Nowickiego w roli narratora. Całość uwieńczy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zakończony Apelem Pamięci.

 

Organizatorzy:
Centrum Kulturalne w Przemyślu,  PSRH X D.O.K., Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Partnerzy:
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Teatr Fredreum w Przemyślu
Prezydent Miasta Przemyśla
Współrealizator:
Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra
Zrealizowano przy pomocy środków finansowych Województwa Podkarpackiego

Uczestnicy:

PSRH X D.O.K., GRH Front, GRH San, Centrum Edukacji Baza, Młodzi dla Przemyśla, Grupa Rekonstrukcji Milicji Obywatelskiej i ZOMO, przemyska Solidarność, aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

oraz Teatru Fredreum w Przemyślu, uczniowie przemyskich szkół

JPGInscenizacja - Mapka sytuacyjna

JPGPlakat

Opublikował:  | Data publikacji: 15-05-2009 14:59
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15