9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Przemyślu - fotorelacja

Przemyskie obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła jak zwykle Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej, odprawiona w intencji Ojczyzny. Obok mieszkańców, parlamentarzystów oraz władz miasta wzięła w niej udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego  z towarzyszeniem Chóru Magnificat i pocztów sztandarowych.

 

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przy kamieniu upamiętniającym uchwalenie Konstytucji, a który ustawiony został na Wzgórzu Zamkowym w 1891r. - w setną rocznicę tego doniosłego wydarzenia. Swoje okolicznościowe wystąpienia w tym miejscu wygłosili parlamentarzyści Ziemi Przemyskiej: Poseł Piotr Tomański, Poseł Wojciech Pomajda, w imieniu Posła Marka Kuchcińskiego Dyrektor Biura Poselskiego Lucyna Podahalicz, a także Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Zapałowski. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla kierując z tej okazji swoje słowa do zebranych wspomniał o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, wskazując na szczególną wagę decyzji podejmowanych przez to gremium i jego wpływ na politykę społeczno – gospodarczą krajów członkowskich, dodając że "wartość współpracy polskich eurodeputowanych może mieć dla Polski ogromne znaczenie – być skutecznym narzędziem w walce o polskie interesy."

 

Po złożeniu wiązanek przez zgromadzone delegacje pod pomnikiem, dalsza część obchodów trwała w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. Odbyła się tam  uroczysta sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, którą poprowadził jej Przewodniczący Marek Rząsa. W jej trakcie wręczona została  Doroczna Nagroda Miasta Przemyśla, którą w tym roku otrzymała Formacja Taneczna "A - Z" - za całokształt działalności artystycznej, edukacyjnej i promocyjnej w dziedzinie tańca. Drugą ważną nagrodą wręczoną w tym dniu był "Przemyślanin Roku", wyróżnienie przyznawane w plebiscycie organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy na osoby nominowane do tej nagrody głosowali na specjalnych kuponach mieszkańcy miasta. W tym roku Przemyślanie postanowili uhonorować tytułem "Przemyślanina Roku" o. Andrzeja Guta.

 

Kolejnymi uhonorowanymi na uroczystej sesji osobami, byli sportowcy i ich trenerzy, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. Tradycją majowej sesji jest również uroczyste wręczenie dyplomów mistrzowskich Cechu Rzemiosł Różnych - w tym roku otrzymało je cztery osoby.

 

Rocznicowe spotkanie na Zamku zakończył występ laureatów Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla, Formacji Tanecznej "A - Z".

JPGTort przygotowany przez Przemyską Kongregację Kupiecką (641,86KB)

JPGWręczenie dyplomów mistrzowskich Cechu Rzemiosł Różnych (630,55KB)

JPGUroczystości pod kamieniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja (634,53KB)

JPGWspólne zdjęcie nagrodzonych z Prezydentem i Przewodniczącym (587,74KB)

JPGZłożenie kwiatów pod pomnikiem (679,33KB)

JPGRobert Choma Prezydent Miasta Przemyśla ogłasza laureata Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla (592,74KB)

JPG"Przemyślanin Roku" o. Andrzej Gut i pozostałe wyróżnione w plebiscycie osoby (566,53KB)

JPGGratulacje dla "Przemyślanina Roku" (621,56KB)

JPGUroczystości pod kamieniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja (746,99KB)

JPGo. Andrzej Gut (465,17KB)

JPGUroczystości pod kamieniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja (703,93KB)

JPGWręczenie dyplomów mistrzowskich Cechu Rzemiosł Różnych (527,25KB)

JPGUroczystości pod kamieniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja (646,74KB)

JPGUroczystości pod kamieniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja (597,57KB)

JPGUroczystości pod kamieniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja (748,23KB)

JPGPrzewodniczący Rady Miejskiej otwiera uroczystą sesję (576,76KB)

JPGWręczenie nagród w dziedzinie kultury fizycznej i sportu (560,55KB)

JPGWystęp laureatów Dorocznej Nagrody Miasta - Formacja Taneczna "A - Z" (620,95KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 05-05-2009 12:03
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15