9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapraszamy na Podkarpacki Jarmark Turystyczny

VI „Podkarpacki Jarmark Turystyczny odbędzie się 2 – 3 maja br. i jak zwykle impreza ta jest inauguracją sezonu turystycznego w woj. podkarpackim. Patronat honorowy nad Jarmarkiem objął Zygmunt  Cholewiński Marszałek woj. Podkarpackiego. Miejsce imprezy: Amfiteatr na „Zniesieniu” (przy Kopcu Tatarskim).

Jarmark wpisał się już na stałe do kalendarza liczących się imprez turystycznych w woj. Podkarpackim. Impreza ma charakter 2-dniowy i organizowana jest w długi weekend majowy. Tegoroczna impreza odbędzie się w niezwykle urokliwym miejscu –na terenie Wzgórza „Zniesienie” w otoczeniu legendarnego „Kopca Tatatarskiego” oraz pozostałości fortyfikacji z I wojny światowej.

W ramach imprezy odbędzie się prezentacja produktów regionalnych ze szczególnym uwzględniem oferty branży turystycznej prezentowanej przez hotele, biura turystyczne, ośrodki wypoczynkowo-rekreacyjne, zarządców atrakcji turystycznych i stowarzyszenia turystyczne. Charakter imprezy wzbogaci oferta kulinarna prezentowana przez koła Gospodyń Wiejskich z terenu podkarpacia.

Program artystyczny wkomponowany jest w koncepcję promocji regionu. Całość imprezy uświetni I Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenką Turystyczną Pod Kopcem. Weźmie w nim udział polska czołówka artystów tego gatunku muzycznego. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmów Jacka Szarka z TVP 3 Rzeszów zatytułowany „Odkrywamy Podkarpacie”. Wszystkich lubiących aktywny tryb życia zapraszamy tradycyjnie m.in. do udziału w zawodach rowerowych „REM II Przemyśl Bike MARATON – Twierdza Przemyśl” oraz w spływie kajakowym Sanem, czy wycieczkach pieszych po Pogórzu Przemyskim. Główną ideą tegorocznej imprezy jest pokazanie podkarpacia jako „regionu z tradycją” o bogatej ofercie aktywnych form wypoczynku i kulturowych tradycji. Impreza ma pokazać, że jesteśmy miejscem gdzie można przeżyć ciekawą, wielką turystyczną przygodę. Jednym słowem w programie będzie coś dla miłośników historii, zabytków i kultury, wodniaków, piechurów, rowerzystów i pasjonatów uprawiania sportów powietrznych i ekstremalnych w niekonwencjonalny sposób zaprezentowane.

 

PROGRAM

2 maja (sobota)
miejsce: Rynek Starego Miasta
Zawody rowerowe „REM II Przemyśl BIKE MARATON – Twierdza Przemyśl” (pl. Niepodległości)
Trasa Maratonu REM II - MTB - Twierdza Przemyśl przebiega drogami miejskimi, drogami fortecznymi Twierdzy Przemyśl a jednocześnie szlakami Pogórza Przemyskiego. Start odbędzie się na ulicy Franciszkańskiej na wysokości Placu Niepodległości, dalej ulicą Grodzką, Sanocką, miejscowość Prałkowce, Olszany, Zalesie, Rokszyce, Kruhel, Przemyśl ulicą Pasteura, Fort Trzy Krzyże, ul. Szykowskiego, Karmelicką, Władycze, Franciszkańska.
Dystans GIGA to 62 km, maksymalna wys. 424 m, 1369m podjazdów, a dystans MEGA o długości 35 km , maksymalna wys. 424 m i 767 m podjazdów. Organizator: Przemyskie Towarzystwo Cyklistów. Więcej informacji na stronie: www.ptc.przemysl.pl


Dzień Flagi Polskiej (Rynek Starego Miasta)


2 maja (Sobota)
miejsce: „Zniesienie”

Godz. 16. 00 otwarcie imprezy
Blok estradowy

Godz. 18.00 - Ogólnopolskie spotkanie z piosenką turystyczną”
Koncert „W górach jest wszystko co kocham” pod patronatem Polskiego Radia Rzeszów. Bezpośrednie relacje z koncertów na antenie radia w ramach Magazynu Piosenki Studenckiej „Mikroklimat”
„Jerzy Filar”
Jedna z najbardziej legendarnych postaci sceny studenckiej w kraju. Artysta z kilkudziesięcioletnim dorobkiem lecz ciągle młody duchem. Znany z wielu piosenek nagradzanych przed laty na festiwalach studenckich, dziś zaś śpiewanych prawie przy każdym ognisku, takich jak choćby „Samba sikoreczka”, czy „Za szybą”. Współtworzył zespół „Nasza Basia Kochana”, gdzie współpracował ze znanym autorem tekstów, swoim przyjacielem, Jackiem Cyganem.

„Raz Do Roku”
Młody zespół pochodzący z Trójmiasta, wykonujący utwory autorskie głównie z kręgu poezji śpiewanej. Początkowo zbierał się okazyjnie z okazji trójmiejskich koncertów „W górach jest wszystko co kocham”. W roku 2008 zespół zdobył trzecie miejsce podczas festiwalu YAPA w Łodzi, następnie został laureatem Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA’08.

„SETA”
Zespół najbardziej związany ze Studencką Giełdą Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Nikt chyba dziś nie wyobraża sobie Giełdy bez tej grupy. Podstawę muzyczną stanowią tu dwie gitary i liczny chór mieszanych męskich i damskich wokali. Ich prapoczątków należy szukać wraz z narodzinami Giełdy.

„Małżeństwo z Rozsądku”
Grupa ze sporym już stażem scenicznym. Jej członkowie pochodzą z różnych zakątków kraju, korzenie zespołu leżą jednak w Pyskowicach. W ubiegłym roku zespół obchodził swoje 15 urodziny. Grupa ma na swoim koncie cztery autorskie płyty, w tym jedną koncertową, na których przeważają utwory z nurtu poezji śpiewanej i nastrojowe ballady.


Spływ kajakowy rzeką San na trasie: Krasiczyn – Przemyśl
(dł. ok. 18 km, czas spływu: 5-8 godzin. Zgłoszenia: Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego , tel. Kom. 505 999 789, www.przemysl-kajaki.pl)

Wycieczki krajoznawcze do najciekawszych atrakcji turystycznych Przemyśla i okolic organizowane przez Przemyski Oddział PTTK oraz Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny!!!
Zgłoszenia: Oddział PTTK , ul. Waygarta 3, Tel.16/678 53 74, http://www.przemysl.pttk.pl

Propozycje tras wycieczkowych:

Trasa nr 1 w dniu 02.05.2009 (sobota)
Spotkanie z przewodnikiem na Rynku o godz. 13.00.
Zwiedzanie: Rynek – kościół oo franciszkanów, archikatedra greckokatolicka, archikatedra rzymskokatolicka, Zamek Kazimierzowski, przejście przez Park Miejski ścieżką przyrodniczą “Modraszek” - Zniesienie.
Czas trwania: ok. 3 godz.

Trasa nr 2 w dniu 02.05.2009 (sobota)
Spotkanie z przewodnikiem pod Krzyżem Zawierzenia na Zniesieniu o godz. 14.00.
Zwiedzanie: Przejście na Kopiec Tatarski – ul. Przemysława - cmentarze z czasów I i II wojny światowej – Cmentarz Główny – Zniesienie.
Czas trwania: ok 3 godz.


Godz. 14.00 – 20.00 Blok turystyczno – wystawienniczy
Prezentacja oferty turystycznej przez przedstawicieli branży turystycznej z Podkarpacia w blokach tematycznych (turystyka aktywna, piesza, rowerowa, kulturowa, i inne). Stoiska wystawiennicze zlokalizowane w namiotach wystawienniczych tworzących wspólne miasteczko turystyczne.

Blok imprez turystyczno-rekreacyjnych
• Godz. 16.00 – 18.00 Pokaz filmów promocyjnych na dużym ekranie z cyklu „Odkrywamy Podkarpacie”,(prow. Jacek Szarek z TVP3 Rzeszów)
• Promocja monety przemyskiej wydanej z okazji 620 – lecia odnowienia Praw Miejskich . Podczas imprezy zostanie wprowadzony do obiegu dukat, pn. „4 Półgrosze Przemyskie” o nominale 4 zł PLN.
• “Nordic Walking”
Szkolenia i wspólne wycieczki. Zapisy w dniu imprezy na stoisku organizatorów szkolenia.
• Czynna kolejka krzesełkowa i tor saneczkowy na stoku narciarskim oraz przejażdżki konne, Quady, paintball, park linowy i inne atrakcje.
• „Patrole w Twierdzy Przemyśl” organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka (specjalne przepustki dla uczestników „Jarmarku” , konkursy, zabawy, poczta balonowa i inne)


3 maja (niedziela)
miejsce: Wzgórze Zamkowe

Godz. 11.30 Uroczystości związane z Obchodami Konstytucji 3 Maja

3 maja (niedziela)
miejsce: Zniesienie

Blok estradowy:
Godz. 17.00 - I Ogólnopolskie Spotkanie z piosenką turystyczną” pod patronatem Polskiego Radia Rzeszów

„Dom o Zielonych Progach”
Bez Domu o Zielonych Progach trudno dziś wyobrazić sobie koncerty W górach jest wszystko co kocham. Dom po prostu bez względu na pogodę obecny jest na nich od zawsze. Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. Zespół oprócz muzycznego udziału w sześciu dotychczasowych edycjach CD W górach jest wszystko co kocham, wydał także w ciągu kilku ostatnich lat dwie autorskie płyty: Dom o Zielonych Progach oraz wydany dwa lata później album Jam.

„Apolinary Polek z Zespołem”
Bard, poeta i kompozytor w jednej osobie. Znany już słuchaczom koncertów oraz płyt W górach jest wszystko co kocham. Oprócz piosenek o górach oraz wędrowaniu artysta ma w swoim dorobku także liczne przekłady i interpretacje piosenek Leonarda Cohena czy Boba Dylana. Najważniejszy nurt jego twórczości stanowi jednak twórczość autorska. I takie właśnie kompozycje będą przeważały podczas jego występu. Na scenie towarzyszy mu od pewnego czasu wirtuoz gitary – Mateusz Tranda oraz basistka Karolina Czerska.

„YesKiezSirumem”
Historia zespołu sięga roku 1996. na koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Tajemnicza nazwa zespołu to „kocham cię” w języku armeńskim. Ta krakowska formacja to przede wszystkim bardzo żywy folk-rock z pięknymi poetyckimi tekstami Piotra Podgórskiego, lidera formacji. Nie będę się więcej bał, Aniołów wokół mam... to chyba najbardziej popularny cytat z repertuaru tej grupy. W repertuarze zespołu znajdują się teksty cenionych poetów, jak Wojtek Belon, Bolesław Leśmian i inni.

„Tomek Jarmużewski z zespołem”
Wędrujący przez góry gitarzysta i piosenkarz. Twórca ciekawej inicjatywy – turystycznej Awanturki Muzycznej, będącej swego rodzaju fenomenem w środowisku piosenki turystycznej. Znany także z takich projektów jak zespół Zgórmysyny czy Grupa Pelton. Tym razem przed przemyską publicznością wraz z towarzyszącym mu licznym zespołem muzyków, zaprezentuje nowy autorski program.


Godz. 20.30 - Gwiazda wieczoru: „Nocna Zmiana Bluesa”
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 26 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli ogromny sukces. Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B. Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Ponad dwa tysiace koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, a nawet w Zimbabwe.
Sekcję rytmiczną tworzą Grzegorz Minicz – bębny, Piotr Dąbrowski – akustyczna gitara basowa i Marek Dąbrowski – gitara akustyczna, Witold Jąkalski – czołowy polski gitarzysta posługujący się techniką slide. Solistką zespołu obok Sławka jest Joanna Szczepańska – na co dzień doktorantka w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Godz. 14.00 – 20.00 blok turystyczno – wystawienniczy (podobnie jak w sobotę)
Blok imprez turystyczno-rekreacyjnych (podobnie jak w sobotę)

Wycieczki krajoznawcze do najciekawszych atrakcji turystycznych Przemyśla i okolic organizowane przez Przemyski Oddział PTTK oraz Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny!!!
Zgłoszenia: Oddział PTTK , ul. Waygarta 3, Tel.16/678 53 74.


Trasa nr 3 w dniu 03.05.2009 (niedziela)
Spotkanie z przewodnikiem pod Krzyżem Zawierzenia na Zniesieniu o godz. 12.00
Zwiedzanie: Przejście ścieżką przyrodniczą “Modraszek” - Zamek Kazimierzowski - archikatedra rzymskokatolicka – archikatedra greckokatolicka - kościół oo. Karmelitów – przejście obok kościoła ss. Karmelitanek ul. Tatarska -Kopiec Tatarski – Zniesienie.
Czas trwania: ok 3 godz.

Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Modraszkowe Wzgórze” biegnie przez Wzgórze „Zniesienie”, a następnie przez Park Zamkowy i kończy się przy Domku Ogrodnika. Długość ścieżki wynosi 1400 m, a spacer trwa około 40 minut. Projekt ścieżki został zrealizowany przez Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Ze szczytu wzgórza możemy podziwiać Dolinę Sanu oraz Pogórze Przemyskie. Ścieżką spacerujemy przez Kopiec Tatarski, Fort XVI Zniesienie, Fort XVI c Trzy Kopce, Wzgórze Trzech Krzyży i Park. Rosną tu objęte ochroną prawną rośliny tj. goryczka krzyżowa, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, kalina koralowa, kopytnik pospolity, lilia złotogłów, pierwiosnek wyniosły, przylaszczka pospolita, topole białe(pomniki przyrody). Żyje tu motyl Modraszek Rebela – jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce, jak i w Europie. Jest jednym z 5 gatunków modraszków żyjących w Polsce. Ten fragment „Zniesienia” jest wyjątkowo cenny przyrodniczo. Świat ptaków reprezentują: pustułka, dzierzba gąsiorek, kląskawka, grubodziób, piecuszek, raniuszek białogłowy, sikora bogatka, sójka, pierwiosnek, pokrzewki, jemiołuszka, myszołów.

Trasa nr 4 - autokarowa w dniu 03.05.2009 (niedziela)
Spotkanie z przewodnikiem i wyjazd autokarem przy ul. Kościuszki (restauracja Karpacka) o godz. 13.00. Wyjazd na wycieczkę po ścieżkach przyrodniczych; “Krępak” w rezerwacie Krępak i “Winne Podbukowina” w rezerwacie Broduszurki. Zakończenie wycieczki na Zniesieniu.
Czas trwania: ok. 4 godz.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, zgłoszenia na wycieczkę autokarową (trasa nr 4) przyjmuje biuro PTTK ul. Waygarta 3 tel. 016 678-53 74 do 30.04.2009 do godz. 12:00. Do udziału w wycieczce upoważniać będzie posiadanie talonu pobranego w biurze PTTK.

Rezerwat przyrody „Krępak” w Korzeńcu leży na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Zajmuje powierzchnie 138,56 ha. Spacerując poznajemy stary drzewostan jodłowo – bukowy wraz z podgórską formą buczyny karpackiej. Faunę reprezentują: ryś, kuna leśna, lis, dzik, wilk, jeleń, sarna, z ptaków: puchacz, puszczyk uralski. W rezerwacie urządzona jest ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Krępak”.
Rezerwat torfowiskowy „Broduszurki” w Bachórcu znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Zajmuje powierzchnię 25,91 ha. Charakteryzuje się zbiorowiskiem boru bagiennego o specyficznych warunkach siedliskowych. Powoduje on rozwój zespołów torfowiskowych korzystnych dla rozwoju rosiczki okrągłolistnej – drapieżnej rośliny chronionej. Bogaty jest tu również świat zwierząt. Ssaki reprezentują: kuna leśna, sarna, lis; ptaki m.in.: kokoszka wodna, strumieniówka, cyranka, bażanty, kuropatwy. Licznie występują także gady m.in.: żmija zygzakowata, zaskroniec, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka i płazy: żaba wodna i moczarowa, ropucha szara. Przez rezerwat biegnie ścieżka dydaktyczno- przyrodnicza „Winne Podbukowina”.
Więcej informacji: http://www.parkiprz.itl.pl/index.php


Godz. 15.00 – 17.00 Pokaz filmów promocyjnych na dużym ekranie z cyklu „Odkrywamy Podkarpacie”, (prow. Jacek Szarek TVP3 Rzeszów)
• Promocja monety przemyskiej wydanej z okazji 620 – lecia odnowienia Praw Miejskich . Podczas imprezy zostanie wprowadzony do obiegu dukat, pn. „4 Półgrosze Przemyskie” o nominale 4 zł PLN.
• “Nordic Walking” (szkolenia i wspólne wycieczki. Zapisy w dniu imprezy.)
• Czynna kolejka krzesełkowa i tor saneczkowy na stoku narciarskim oraz przejażdżki konne, Quady, paintball, park linowy i inne atrakcje.
• „Patrole w Twierdzy Przemyśl” organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka (specjalne przepustki dla uczestników „Jarmarku” , konkursy, zabawy, poczta balonowa i inne)


Organizatorem Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego są: Urząd Marszałkowski woj. Podkarpackiego, Przemyski Oddział PTTK, Urząd Miejski w Przemyślu.

 

K O M U N I K A T

LINIA SPECJALNA „MINIBUSY”
„Podkarpacki  Jarmark Turystyczny” 2- 3 maja


W  dniach 2 – 3 maja w ramach „Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego” uruchomiona zostaje linia specjalna „EUROBUS”. Minibusy będą kursować  na odcinku: przystanek (Ostrów-Murowanka) – Grunwaldzka – Jagiellońska – Słowackiego – Zielonka. Start: sobota i niedziela  od godz. 13.30 przyst. Ostrów – Murowanka.  Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z transportu

JPGPlakat imprezy (490,86KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 20-04-2009 12:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-02-2010 10:30