Relacja z imprez PCKiN

27 marca 2009 r. - Międzynarodowy Dzień Teatru - widowisko taneczno – teatralne „Helena i Skrzetuski” w wyk. Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
 

Piotr Jop - młody instruktor tańca Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” był bohaterem piątkowego wieczoru 27 marca br. na Zamku Kazimierzowskim. Przedstawienie „Helena i Skrzetuski” to jego pierwsze tak duże przedsięwzięcie. Jest odtwórcą głównej roli, pomysłodawcą i choreografem tego widowiska. Zainspirowany dziełem Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” stworzył sugestywny spektakl, który przyjęty został entuzjastycznie przez przybyłych widzów. Oklaski można było usłyszeć nie tylko po zakończeniu, ale również w trakcie trwania przedstawienia. Widowisko podzielone zostało na trzy części: pierwsza – zabawa u Kozaków, druga – uwolnienie Helenki, trzecia - bal u Wiśniowieckiego. W roli Heleny wystąpiła Magda Grzegorzak, w postać Skrzetuskiego wcielił się Piotr Jop, a w Bohuna – Dariusz Ćwik.
Gratulacje za bardzo udane widowisko należą się całemu zespołowi, który (jak można było zauważyć) włożył w ten spektakl całe serce.

 

27 marca 2009 r. - Międzynarodowy Dzień Teatru - otwarcie wystawy fotografii teatralnej „Piątka ubarwionych” Viktora Kronbauera (Czechy)

 

Wybitny czeski fotograf teatralny Viktor Kronbauer (ur. 1949) z teatrem związany jest od ponad 35 lat. Przez długie lata dokumentował twórczość wielu wybitnych czeskich reżyserów teatralnych. Zajmował się również robieniem ich osobistych portretów. „Większość tych doświadczonych reżyserów już odeszła, ale z czasem zostali oni zastąpieni przez młodych reżyserów, których polubiłem i zacząłem przypatrywać się ich twórczości z bliska,“ - mówi Viktor Kronbauer. Reżyserzy ci w jego duszy – według jego własnych słów – „ubarwili się“. Stąd też pochodzi nazwa nowej wystawy fotografii teatralnych „Piątka ubarwionych“ - wystawy twórczości piątki czołowych przedstawicieli współczesnej reżyserii teatralnej. Na wystawie jest prezentowana twórczość i portrety J. A. Pitínskiego, Vladimíra Morávka, Jana Nebeskiego, Jiřego Pokornego i Dušana Pařízka. Wystawa „Piątka ubarwionych“ to tylko fragment z nadzwyczaj obszernego i stale powiększającego się archiwum fotograficznego fotografa teatralnego Viktora Kronbauera.
Ze względu na swą artystyczną wartość wystawa została wpisana na listę oficjalnych imprez towarzyszących czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, tym samym uzyskując prawo używania logo EU2009.CZ.
Organizatorami tego wydarzenia są: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Czeskie Centrum w Warszawie.
Podczas wernisażu odbyła się bardzo miła uroczystość wyróżnienia dyplomami osób, które współpracują z Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK w zakresie upowszechniania kultury.

 

30 marca 2009 r. – koncert Doroty Miśkiewicz z zespołem

 

Kontynuując jazzowe prezentacje, które w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK trwają przez cały rok, Dyr. Renata Nowakowska postanowiła zaprosić do Przemyśla Dorotę Miśkiewicz. Artystka przyjęła zaproszenie i tym samym nasze miasto znalazło się na ogólnopolskiej trasie koncertowej (18 marca - 3 kwietnia 2009 r.), która promuje najnowszy album CAMINHO (droga). Jest to trzecia solowa płyta tej wybitnie uzdolnionej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Nagrana została z brazylijskim perkusistą – Guello, którego można było również posłuchać podczas koncertu w na Zamku Kazimierzowskim. Brazylijskie podejście do rytmu nadało koloryt wszystkim piosenkom na płycie, nie tylko sambom i bossa novom, ale i piosenkom takim, jak „Magda, proszę”, która była wykonywana na koncercie Opole-Premiery 2008. Występ Doroty Miśkiewicz zgromadził komplet widzów, którzy oczarowani zostali niepowtarzalnym, charakterystycznym stylem, muzyczną ekspresją oraz naturalnym wdziękiem artystki. Koncert, który zawierał delikatne bossa novy, klimaty etniczne, ale także ostrzejsze nuty rockowe rozpędzał się jak lokomotywa, która z każdą kompozycją zabiera do swoich wagonów zachwytu coraz więcej pasażerów, by w pewnym momencie wypełnić się po brzegi i w takim stanie dotrzeć do stacji końcowej. Końcowej jednak w tym wypadku nie oznaczało końca występu. Jak łatwo się domyślić były bisy oraz burza oklasków, na którą zasłużyli wszyscy muzycy bez wyjątku. Ten nastrojowy wieczór został zakończony w zamkowej Galerii, gdzie Dorota Miśkiewicz oraz towarzyszący jej muzycy spotkali się z widzami. W zabytkowych, nastrojowych murach, a co najważniejsze w miłej atmosferze rozmawiano nie tylko o muzyce. Można było również otrzymać autograf artystki na jej płycie, jednak zęby go pozyskać trzeba było postać w długiej kolejce.
Podczas przemyskiego koncertu Dorota Miśkiewicz zaśpiewała z zespołem w składzie: Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe), Marek Napiórkowski (gitara), Robert Kubiszyn (kontrabas, gitara basowa), Robert Luty (perkusja) oraz gość specjalny z Brazylii Luiz Carlos Xavier Coelho Pinto „Guello”.


Dorota Miśkiewicz - wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów - urodziła się w 1973 roku w muzycznej rodzinie Miśkiewiczów (tata Henryk Miśkiewicz - znany saksofonista jazzowy, brat Michał - perkusista z obecnego kwartetu Tomasza Stańko). W 1997 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie skrzypiec, ale już trzy lata wcześniej rozpoczęła współpracę z legendą polskiego jazzu, saksofonistą, pianistą i kompozytorem - Włodzimierzem Nahornym, z którym do dzisiaj nagrała cztery płyty. Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu: Nigel`Em Kennedy, Tomaszem Stańko, Ewą Bem, Anną Marią Jopek, Wojciechem Młynarskim czy z samą Cesarią Evorą, od której otrzymała swoistą legitymację do światowej kariery, będąc, jako jedyna polska wokalistka oprócz Kayah, zaproszoną do wspólnego nagrania utworu, promującego ostatnią płytę Evory.

JPGOtwarcie wystawy fotografii teatralnej Viktora Kronbauera (228,70KB)

JPGOtwarcie wystawy fotografii teatralnej Viktora Kronbauera (228,70KB)

JPGKoncert Doroty Miśkiewicz z zespołem (234,71KB)

JPGKoncert Doroty Miśkiewicz z zespołem (244,85KB)

JPGWidowisko taneczno – teatralne „Helena i Skrzetuski” (249,73KB)

JPGWidowisko taneczno – teatralne „Helena i Skrzetuski” (195,14KB)

JPGOtwarcie wystawy fotografii teatralnej Viktora Kronbauera (246,06KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 01-04-2009 12:55 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 02-02-2010 10:35

Na skróty