14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”

W dniu 24 marca br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla wziął udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, których organizatorem w tym roku było Krosno. Uroczystości uświetnili Prezydenci Polski i Węgier Lech Kaczyński i László Sólyom, którzy objęli to wydarzenie swoim patronatem.
W programie obchodów znalazły się: wystawy, sympozja, koncerty i projekcje filmów. Oficjalna część uroczystości odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, następnie uroczystości przeniosły się na krośnieńską starówkę. Prezydenci Polski i Węgier podczas podróży w okolice starówki wstąpili do Kościoła Farnego w towarzystwie Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na krośnieńskim Rynku powitano biegaczy – uczestników sztafety przyjaźni, która przemierzyła 186 kilometrową trasę z węgierskiego Sarospatak do Krosna. Biegacze następnie udali się pod Gmach Sądu gdzie Prezydenci Polski i Węgier dokonali aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej istnienie Bramy Węgierskiej w Krośnie.
Święto "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” jest organizowane od 2006 roku, na przemian przez stronę polską i węgierską. Zainaugurowano go odsłonięciem Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr na Węgrzech. W 2007 roku gospodarzem święta był Przemyśl a w 2008 - Debreczyn.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGWręczenie okolicznościowego dyplomu za pomoc Polakom podczs II Wojny Światowej. Dyplom otrzymują węgierskie miasta, które niosły pomoc naszym rodakom.

JPGPrzekazanie Flagi, ktora jest wręczana miastom w Polsce, które organizują oficjalne uroczystosci z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

JPGPrezydenci Polski i Wegier Lech Kaczyński i László Sólyom podczas oficjalnej cześci uroczystości w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza

JPGTablica upamiętniająca budowe Bramy Wegierskiej odsłonięta przez Prezydentów Polski i Węgier

JPGŚwięto "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”

JPGWręczenie okolicznościowego dyplomu za pomoc Polakom podczs II Wojny Światowej. Dyplom otrzymują węgierskie miasta, które niosły pomoc naszym rodakom.

Opublikował:  | Data publikacji: 26-03-2009 08:58
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15