7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”

W dniu 24 marca br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla wziął udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, których organizatorem w tym roku było Krosno. Uroczystości uświetnili Prezydenci Polski i Węgier Lech Kaczyński i László Sólyom, którzy objęli to wydarzenie swoim patronatem.
W programie obchodów znalazły się: wystawy, sympozja, koncerty i projekcje filmów. Oficjalna część uroczystości odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, następnie uroczystości przeniosły się na krośnieńską starówkę. Prezydenci Polski i Węgier podczas podróży w okolice starówki wstąpili do Kościoła Farnego w towarzystwie Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na krośnieńskim Rynku powitano biegaczy – uczestników sztafety przyjaźni, która przemierzyła 186 kilometrową trasę z węgierskiego Sarospatak do Krosna. Biegacze następnie udali się pod Gmach Sądu gdzie Prezydenci Polski i Węgier dokonali aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej istnienie Bramy Węgierskiej w Krośnie.
Święto "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” jest organizowane od 2006 roku, na przemian przez stronę polską i węgierską. Zainaugurowano go odsłonięciem Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr na Węgrzech. W 2007 roku gospodarzem święta był Przemyśl a w 2008 - Debreczyn.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGWręczenie okolicznościowego dyplomu za pomoc Polakom podczs II Wojny Światowej. Dyplom otrzymują węgierskie miasta, które niosły pomoc naszym rodakom. (193,13KB)

JPGPrzekazanie Flagi, ktora jest wręczana miastom w Polsce, które organizują oficjalne uroczystosci z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (174,82KB)

JPGPrezydenci Polski i Wegier Lech Kaczyński i László Sólyom podczas oficjalnej cześci uroczystości w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (140,43KB)

JPGTablica upamiętniająca budowe Bramy Wegierskiej odsłonięta przez Prezydentów Polski i Węgier (327,35KB)

JPGŚwięto "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” (178,30KB)

JPGWręczenie okolicznościowego dyplomu za pomoc Polakom podczs II Wojny Światowej. Dyplom otrzymują węgierskie miasta, które niosły pomoc naszym rodakom. (184,90KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 26-03-2009 08:58
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 31-01-2010 10:15