6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Węgrzy zachwyceni stokiem narciarskim w Przemyślu

W dniach od 09.02.2009 r.-14.02.2009 r. Gimnazjum nr 5 im. Św. Jana Kantego gościło grupę uczniów wraz z opiekunami z  Gárdonyi Gėza Ciszterci Gimnázium w Egerze w ramach międzynarodowej wymiany szkół. Współpraca między obiema szkołami trwa już od roku i polscy uczniowie przebywali w Egerze w sierpniu 2008 r. Dzięki pani dyrektor mgr inż. Halinie Wiśniewskiej i koordynatorowi wymiany mgr Jackowi Macinie oraz zaangażowaniu wielu nauczycieli i uczniów wizyta była udana i wypełniona atrakcjami.

Przemyśl powitał gości z Węgier zimową szatą, co bardzo ucieszyło obydwie grupy. Dzięki temu, że pogoda dopisała, uczniowie mogli nie tylko dyskutować podczas konferencji na temat „Wkład polskich i węgierskich sportowców w rozwój światowego sportu”, ale również korzystać z uroków „zimowego szaleństwa” na przemyskim stoku i lodowisku. Węgierscy uczniowie pod okiem instruktora mgr Piotra Dobosiewicza i studentów wychowania fizycznego Kolegium Nauczycielskiego w Przemyślu uczyli się jeździć na nartach. Po kilku lekcjach na oślej łączce z gracją i wdziękiem zjeżdżali ze stoku. Tak zachwyciła ich jazda na nartach, że postanowili tu wrócić razem z rodzicami w przyszłym roku. Byli pod wrażeniem jazdy na saneczkach i przemyskiego lodowiska. W rozmowach z polskimi kolegami mówili  z zachwytem o urokach miasta i okolicy. Pobyt węgierskiej młodzieży obfitował w wiele atrakcji: spotkanie z wiceprezydentem Miasta Przemyśla Panem Dariuszem Iwaneczko, udział w mszy św. z czytaniem w języku węgierskim i polskim, którą koncelebrował ks. Biskup Marian Rojek, zwiedzanie Krasiczyna, Klasztoru Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej i Muzeum Dzwonów i Fajek.

Nauczyciel i uczniowie z Egeru byli bardzo zadowoleni z pobytu w naszym mieście i mamy nadzieję, że uczniowie „kantówki” docenili przydatność nauki języków obcych, ponieważ mogli swobodnie rozmawiać z węgierskimi kolegami w języku angielskim i niemieckim.

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl