13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacja z koncertu Yankel Band

Piątkowy wieczór 23 stycznia br. w Klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK będzie na pewno miłym wspomnieniem dla wszystkich, którzy tu przybyli. Ten pewnik poparty jest zachowaniem publiczności, która po każdym zagranym utworze nagradzała muzyków gromkimi oklaskami, a na koniec nie chcąc rozstać się z tą grupą domagała się bisów, których w efekcie było trzy.
Koncert podzielony został na dwie części tematyczne - choć formalnej przerwy nie było. W pierwszej grupa Yankel Band grała kompozycje własne, w drugiej standardy jazzowe. Zarówno pierwsza jak i druga tematyczna część tego występu sprawiały, że ręce same składały się do oklasków.
Repertuar zespołu to przede wszystkim kompozycje własne autorstwa Krzysztofa Kociszewskiego i Piotra Przybyły. Muzyka zespołu nasycona jest elementami progresywnego rocka, jazzu i muzyki etnicznej. Dużo w niej klimatów wyniesionych z tradycji cygańskiej i hiszpańskiej z zachowaniem jednak słowiańskiej melodyjności.
Grupa Yankel Band (wcześniej: Kapela Jankiela) powstała w 2000 roku w Łodzi. Jest laureatem kilku ogólnopolskich festiwali: m. in. „Noce bluesowe w Rawie 2000” - wyróżnienie dla skrzypka, uznanego za najlepszego instrumentalistę festiwalu, „Noce Bluesowe w Rawie 2001” - wyróżnienie dla najlepszego polskiego zespołu, „V Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych w Gdyni 2002” - II nagroda, „Jesień z Bluesem w Białymstoku 2002” - wyróżnienia dla gitarzysty i perkusisty. W 2004 r. na XIII Spotkaniach Muzyków Jazzowych w Rudnikach zespół otrzymał I nagrodę. W czerwcu 2007 r. podczas XV Gali Jazzowej Grand Prix w Teatrze Wielkim w Łodzi, organizowanej przez Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani” zespół odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana Roku 2006. Niedawno ukazała się oczekiwana nowa płyta grupy pt.: „4 Łódź” („For Lodź”). Nazwa nawiązuje do koncertu grupy z Krzysztofem Ścierańskim i Thomasem Sanchezem na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi w 2006 r., gdzie po raz pierwszy zagrali kompozycje z tej płyty.

Zespół YANKEL BAND tworzą:
PIOTR PRZYBYŁ – klasycznie wykształcony skrzypek, gitarzysta, kompozytor. Na początku lat osiemdziesiątych współtworzył łódzkie rockowe zespoły KARTEL i WERSAL. Od 1987 do 1993 roku grał na gitarze w zespole KAPITAN NEMO (uczestniczył w nagraniu albumu „Jeszcze tylko chwila” 1988, brał udział w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1989 oraz w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki SOPOT 1989). W latach dziewięćdziesiątych był współzałożycielem grupy SHIRIN, później KAPELI JANKIELA. Gra również w romskim zespole PERŁA i BRACIA. Współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie. Od 2006 r. bierze udział w projektach Tadeusza Sudnika.
KRZYSZTOF KOCISZEWSKI - gitarzysta, kompozytor, pedagog. Laureat ogólnopolskiego konkursu gitary klasycznej w Strzelcach Krajeńskich 1980 - III nagroda. Od 1989 do 1992 występował w duecie gitarowym ROHO KONAR, wydanie kasety Roho Konar Duo. Finalista Międzynarodowego Konkursu Gitary Klasycznej w Krakowie - 1994. Od połowy lat dziewięćdziesiątych występował z zespołem SHIRIN. Współzałożyciel grupy KAPELA JANKIELA. Gra również w romskim zespole PERŁA i BRACIA.
BOGDAN GRAD – gitara, współtwórca łódzkiej sceny rockowej z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Grał w zespole ABARTH, z którym zajął I i II miejsce podczas Łódzkich Rockowisk. Później współpracował m.in. z Krystyną Giżowską, Grażyną Łobaszewską, Big-Bandem Teatru Muzycznego w Łodzi; jazzowymi zespołami: BLUE NOTE i Marcin Janiszewski Quartet. Od 2001 roku jest członkiem KAPELI JANKIELA. Gra również w romskim zespole PERŁA i BRACIA.
ADAM PRZYBYLSKI - gitara basowa.
oraz JACEK WUDARCZYK- obiekt wizualny na scenie (obraz lub płaskorzeźba).
Jacek Wudarczyk jest malarzem, rzeźbiarzem, teoretykiem sztuki, a także managerem zespołu Yankel Band. Jest uczestnikiem i organizatorem interdyscyplinarnych Festiwali Sztuki (m.in. w Lublinie, Warszawie, Łowiczu i Pałacu w Nieborowie). Publikował w „Jazz Forum”, „Exit - new art of Poland”, „Trwanie”.

JPGKoncert Yankel Band (57,00KB)

JPGKoncert Yankel Band (64,08KB)

JPGKoncert Yankel Band (54,09KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 26-01-2009 15:13
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:25