23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Cicho, cicho pastuszkowie” - relacja z wieczoru kolęd

16 stycznia br. w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbył się koncert, którego organizatorem było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki pt. „Cicho, cicho pastuszkowie” – wieczór kolęd Bogdana Loebla i Włodzimierza Nahornego w wyk. Joanny Trzepiecińskiej, Agnieszki Wilczyńskiej, Janusza Szroma oraz Włodzimierza Nahornego (fortepian), Andrzeja Łukasika (kontrabas)

Po dwunastu latach Włodzimierz Nahorny znowu napisał prześliczne pastorałki do tekstów Bogdana Loebla. Kompozycje Włodzimierza Nahornego mają w sobie wiele artystycznego piękna, a ich melodyczna linia nawiązuje do słowiańskich korzeni. Pełne ciepła i dobroci teksty Bogdana Loebla dopełniają pięknej całości. Nie mogło być inaczej, bo obaj twórcy należą od lat do największych polskich artystów. Do przygotowania płyty zaproszono wspaniałych polskich artystów muzycznych, estradowych i filmowych. Aranżacje do 15 kolęd na kwintet instrumentów dętych drewnianych, a w jednym wypadku - na orkiestrę smyczkową opracował znakomity aranżer i znany pianista jazzowy Andrzej Jagodziński. Aranżacje na chórki stworzyli jedni z najzdolniejszych przedstawicieli „młodej” wokalistyki, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom. Nagrana płyta zatytułowana została "Cicho, cicho pastuszkowie". Wykonawcami na płycie są wokaliści: Joanna Trzepiecińska, Grzegorz Markowski, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Szrom oraz instrumentaliści: Włodzimierz Nahorny - fortepian, Andrzej Jagodziński - fortepian i akordeon, Andrzej Łukasik - kontrabas. Brzmienie płyty dopełnia kwintet instrumentów dętych drewnianych oraz orkiestra smyczkowa.
Na Zamku Kazimierzowskim kolędy z płyty „Cicho, cicho pastuszkowie” zaśpiewali współtwórcy wspomnianego krążka: Joanna Trzepiecińska, Agnieszka Wilczyńska oraz Janusz Szrom z towarzyszeniem Włodzimierza Nahornego – fortepian i Andrzeja Łukasika – kontrabas. Materiał zaaranżowany został na głosy solowe, duety , tria. Podczas koncertu wykonywane były także (wspólnie z widownią) tradycyjne polskie kolędy. Znakomity koncert przyjęty został entuzjastycznie, a zwieńczony był tym, co dla artystów najcenniejsze – owacjami na stojąco. Wśród oklaskujących, wdzięcznych widzów znaleźli się: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Matusiewicz, Prezydent Miasta Przemyślą Robert Choma, Przewodniczący Rady Miejskiej Przemyśla Marek Rząsa.
Ale to nie wszystko co wydarzyło się tego wieczoru. Ostatnio na Zamku Kazimierzowskim bywa tak - i to zdaje się już być normą - że oprócz głównego punktu wieczoru jest „coś” przed i po nim. To „coś” przed, tym razem to witający przybywających widzów członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, którzy przy wejściu rozdawali okolicznościowe upominki. Były to aniołki i gwiazdki w kolorze złotym przygotowane specjalnie na tę okazję. To „coś” po, to spotkanie z artystami w zamkowej Galerii. Jak zwykle przy lampce dobrego wina rozmawiano o sztuce, wykonawcy podpisywali płyty, a Przewodniczący Rady Miejskiej Przemyśla Marek Rząsa oficjalnie podziękował artystom za wyjątkowy występ. Głos zabrał również Włodzimierz Nahorny, który jako pierwszy grał na nowiutkim, dopiero co zakupionym fortepianie Yamaha S5. Powiedział, że chętnie tu wróci i zagra na tym instrumencie dla wyjątkowej przemyskiej publiczności.

tekst i zdjęcia: Tomasz Beliński PCKiN

JPGWieczór kolęd na Zamku Kazimierzowskim

JPGWieczór kolęd na Zamku Kazimierzowskim

JPGWieczór kolęd na Zamku Kazimierzowskim

JPGWieczór kolęd na Zamku Kazimierzowskim

JPGWieczór kolęd na Zamku Kazimierzowskim

Opublikował:  | Data publikacji: 21-01-2009 16:13
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:25